Rekordna turistička godina

Do Neuma i preko kozje staze

U Neumu, jedinom bosansko-hercegovačkom gradu na moru, ovih je dana kao u košnici. U hotelima su uglavnom strani turisti, dok je znatno jeftiniji privatni smještaj popunjen domaćim gostima. Vladaju velike gužve. U srpnju, mjesecu ramazana, u Neumu je bilo malo domaćih gostiju. Gužve na plažama počele su nakon ramazanskog Bajrama. Davor Krešić, predsjednik turističkih djelatnika Neuma kaže kako je u hotelima 90% stranih i 10% domaćih gostiju, koji uglavnom borave u znatno jeftinijem privatnom smještaju.

Do Neuma i preko kozje staze
- Među stranim turistima najviše je Poljaka. Ima i Čeha, Mađara, Francuza, nešto malo Španjolaca, Izraelaca, Rusa, svega pomalo - veli direktor hotela Zenit Ivan Lakić za Deutsche Welle. Žali se, međutim, kako su plaže ispred hotela krcate domaćim gostima, koji novac ostavljaju u privatnim pansionima. Većina domaćih gostiju u Neum je stigla preko teritorija BiH, uskim, krivudavim, 50 kilometara dugim, putem preko Svitave.

Zašto preko Svitave? Pa zato, što nemam putovnicu. A da sam znao ne bi došao", razočarano će Zeničanin Ermin, dok sebi i društvu ulijeva kavu iz termos-boce. Kaže kako su cijene visoke kao u Hrvatskoj. Što onda dolaziti u ovu gužvu? "Sad i nikad više", ljutito će Ermin. U Neumu su, preko Svitave, došli i Enes i Amra iz Visokog. Žele provesti dva dana na moru:

- Radi djeteta ne možemo više - veli Amra. "A dijete nam je kući ostalo", dodaje suprug Enes. Vele kako im je u Neumu "baš fino".

I Harimu kao i njegovoj supruzi Melisi, koji su u Neum stigli iz Banja Luke, preko Hrvatske, odnosno graničnog prelaza Doljani, dopada se u Neumu. Što je Erminu skupo, Harimu je jeftino.

- Pa nije skupo, jeftinije je nego u Banja Luci, kad uzmemo, ovako, prehranu i sve ostalo - veli Harim. Kaže da nisu nosili hranu od kuće, već samo novac. Hranu kupuju u samoposluzi, a borave u privatnom smještaju.

- Baš je povoljno, 60 konvertibilnih maraka (30 eura, op.a.) plaćamo za nas dvoje i dvoje djece - kaže Harim, kojem nije smetala ni gužva na plaži.

Mještani neumskog zaleđa kažu kako ujutro i predvečer, za samo sat vremena, cestom preko Svitave, Hrasna i Hutova, prema Neumu i iz Neuma prođe više od 400 vozila bosanskohercegovačkih registarskih oznaka.

Izdvojiti 160 maraka za biometrijske putovnice, za četveročlanu obitelj, kako bi ljetovali u Hrvatskoj, čini se da je većini građana BiH, koji su među nasiromašnijima u Europi, veliki izdatak. Zato se radije voze lošim putem preko Svitave kako bi s novcem, kojeg su uštedjeli na biometrijskim putovnicama, proveli nekoliko dana na moru u Neumu.

- Mi smo ovdje generalno izolirano mjesto. Ta cesta preko Svitave, nije cesta to je kozja staza, vidjeli ste i sami kako izgleda - kaže predsjednik udruge turističkih djelatnika Neuma Davor Krešić za Deutsche Welle. Dodaje kako nije čudno što je Neum izoliran od Hrvatske, jer je to druga država, odnedavno članica EU-a, ali nije, dodaje, normalno što je prometno Neum izoliran od BiH, a jedini je to izlaz te države na more.

- Ovogodišnja će sezona biti 5 do 6 posto bolja nego prošlogodišnja. A da smo, normalnom cestom, s dvije prometne trake, povezani s ostatkom zemlje, financijski bi imali puno bolje rezultate, jer bi nam i iz BiH dolazila i bogatija klijentela - kaže Krešić.

  • Autor: Čapljinski portal
  • Foto: Ilustracija
  • Objavljen: 25.08.2013 15:31
  • Posljednja izmjena: 25.08.2013 15:30

Nema komentara

Komentiraj članak

Potrebna je prijava kako biste komentirali.