Jedan od uvjeta je, kako je istaknuo, da se procesi u Bosni i Hercegovini vode za sve ratne zločine, uključujući i za ubojstvo 42 vojnika u Dobrovoljačkoj ulici, a ne samo za one za koje su osumnjičeni Srbi.
Optužio je visokog predstavnika u BiH Valentina Inzka da je "nedogovoran tip" i da pokušava izmanipulirati Vijeće sigurnosti UN-a i cijelu međunarodnu zajednicu.
Povodom roka od tjedan dana, koji je Inzko dao za poništenje odluke o referendumu, Dodik je kazao kako je "Republika Srpska trajna i kako ona nema rok" te da nikakvi rokovi za RS apsolutno nisu obavezujući.
"Mi želimo da RS bude država u BIH, kao konfederalnoj zajednici, i da BiH bude kasnije unija nezavisnih zemalja", rekao je Dodik, koji smatra kako se BiH jedino na taj način može održati.
Ratnički ćemo se braniti, do kraja s energijom i strašću, nećemo pokleknuti pred prijetnjama da nećemo putovati u Europu., kazao je Dodik.
Prema njegovim riječima, ako Inzko i donese odluku o poništavanju odluke o referendumu, ona neće biti objavljena u Službenom glasniku RS-a, te, kako je rekao, "formalno pravno" neće ni postojati. Druga reakcija će biti da o tome raspravlja parlament RS-a, gdje postoji kompaktna većina, koja će, uveren je Dodik, "odbiti odluku o ukidanju referenduma".
Dodik je istaknuo i kako neće prihvatiti eventualnu Inzkovu odluku o njegovoj smjeni sa funkcije predsjednika RS, jer smatra kako ne radi ništa nedemokratski i neeuropski. Optužio je Inzka da, s ambasadorima zapadnih zemalja i Turske, pokušava unitarizirati BiH, ističući kako u toj zemlji ne vlada demokracija, nego "ambasadorokracija".
Dodik je kazao kako Daytonski sporazum predviđa da visoki predstavnik tumači i implementira odluke, a ne da ih donosi i nameće, ali da su upravo to činili i Inzko i njegovi prethodnici.
"Ratnički ćemo se braniti, do kraja s energijom i strašću, nećemo pokleknuti pred prijetnjama da nećemo putovati u Europu. Uvjeren sam da radim ispravno i formalno pravno korektno i da je to očuvanje Daytonskih temelja," rekao je Dodik, dodavši kako već sad istraživanja javnog mnijenja pokazuju da 88 posto Srba želi otcjepljenje RS.