Pregovori ovoga globalnog sporazuma su trajali čak četiri godine, no pandemija i troškovi zbog covid krize ubrzali su ove pregovore i posljednjih mjeseci se užurbano radilo na sporazumu, piše
Dubrovački Dnevnik.
Tvrtke će tako plaćati minimalno 15 posto poreza, a što je veća kompanija to će biti teže utajiti prihode.
Organizacija za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD) bila je domaćin razgovora, a objavili su kako je sporazum postignut između 136 država koje predstavljaju 90 posto svjetske ekonomije.
Četiri članice OECD-a – Kenija, Nigerija, Pakistan i Šri Lanka – nisu se pridružile sporazumu, piše Reuters.
Ovim dogovorom će se spriječiti velike multinacionalne firme da nižu dobite u zemljama s niskim porezima. Ovaj pokušaj kontrole globalizacije i digitalizacije bilo je hitno pitanje koje se moralo regulirati zbog svjetske ekonomije. No, ipak pojavio se i niz kritika globalnog poreza, pa su se kritike mogle čuti i od hrvatskih analitičara. Problem je bio što se spominjala stopa od 21 posto, odnosno toliko je predlagao SAD, a neki kritičari su tada s druge strane upozoravali da je stopa od 15 posto preniska.
Dio stručnjaka je upozoravao ako minimalna stopa poreza bude visoka, kako to može utjecati na ekonomski slabije zemlje, u koje spada i Hrvatska. Hrvatska tako ima 10 posto stopu poreza na dobit za one firme koje u godini stvare prihode do 7.5 milijuna kuna. DOk je za one tvrtke koje ostvare veće prihode od toga stopa iznosi 18 posto.
Nema komentara
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Gospari.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Gospari.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
Komentari su skriveni prilikom pregleda članka da se sadržaj ne indeksira na Internet tražilicama. Potrebno je izvršiti akciju ( klik na gumb PRIKAŽI KOMENTARE ) kako bi se komentari prikazali.
Komentiraj članak
Potrebna je prijava kako biste komentirali.