Te strahove osnažio je dogovor prvog potpredsjednika Vlade Radimira Čačića s premijerom Republike Srpske Aleksandom Džombićem o ulaganjima u tu hodroelektranu, piše
Slobodna Dalmacija.
Tako je iznova aktualiziran ovaj problem, od kojeg četrdesetak godina strahuje čitava delta Neretve. Naime, zbog umjetne promjene režima voda, pitoma i plodna dolina Neretve od ušća do Čapljine u BiH postat će beživotna slana pustara. Pritoke Neretve će nestati, a više od 700 hektara polja mandarina moglo bi se potpuno osušiti zbog prodora mora u podzemne vodotoke i zaslanjenja tla.
Ekolozi i stručnjaci za vodno gospodarstvo jedinstveni su u ocjeni da je riječ o projektu visokog rizika, kojim se preusmjerava voda iz Neretve u slijev Trebišnjice, što je suprotno međunarodnoj ESPO konvenciji i međudržavnom ugovoru o upravljanju vodama između RH i BiH, potpisanom 1996. godine.
Voda samo za juhu– Neretva je svakim danom sve slanija jer je smanjen dotok slatke vode. Za izravnu posljedicu imamo pojavu liganja, meduza, sipa i drugih morskih organizama, što potvrđuje da Neretva zapravo postaje more – ističe dr. Višnja Bukvić, koja se na terenu godinama bavi istraživanjem biljnog i životinjskog svijeta delte Neretve.
– Slana voda je došla do pred Čapljinu. To nije potpuno slana voda, nego takozvana bočata voda, u kojoj se mogu uzgajati jegulje. Međutim, ako se nastave ove klimatske promjene te kada dodamo HE Gornji horizonti u Republici Srpskoj i gradnju HE Dubrovnik 2, sigurno će biti velikih posljedica za dolinu Neretve – kazala je dr. Bukvić.
– Procjenjuje se kako će se realizacijom projekta Gornji horizonti Neretvi uzeti dodatnih dvije milijarde kubika vode godišnje, što znači da će ozbiljno biti ugrožen biološki minimum rijeke, a time i onemogućen sustav navodnjavanja poljoprivrednih površina ovog područja – pojasnio je dr. Mario Šiljeg, bivši ravnatelj Agencije za zaštitu okoliša i stručnjak za hidrologiju.
– Ni jedan ozbiljan i dobronamjeran znanstvenik ili inženjer ne može poreći da je izravna posljedica tog ekocida već danas smanjenje hidropotencijala Neretve i prodor slane morske vode u njezino korito.
Građani Metkovića i susjednih naselja već godinama su osuđeni na manjak kvalitetne vode za piće s izvorišta Doljani, a kulminacija se dogodila prošlog ljeta, kada je salinitet vode u vodoopskr bnoj mreži toliko narastao da se njome mogla jedino kuhati juha, i to bez dodavanja soli i vegete – podsjetio je Šiljeg.
Za sudbinu doline Neretve brine se i stručnjak za krš Ivo Lučić.
– Preusmjeravanje voda uništit će na dva hrvatska područja temeljnu djelatnost: u Donjoj Neretvi poljoprivredu, a u Župskom zaljevu turizam zbog pretjeranog hlađenja morske vode – ističe Lučić. Na optužbe iz doline Neretve da će zbog promjene režima voda pitoma dolina postati slana pustinja, pokušali smo dobiti komentar prvog potpredsjednika Vlade Radimira Čačića, no do zaključenja lista nitko nije odgovorio na naš upit poslan odnosima s javnošću Ministarstva gospodarstva.
Neretvanski ekolozi zahtijevaju od Čačića da kaže koliko izgradnja HE Dubrovnik 2 donosi koristi, a koliko štete dolini Neretve.