O skidanju imuniteta Lovri Kuščeviću odlučivat će Mandatno-imunitetno povjerenstvo hrvatskog sabora.
DORH traži skidanje imuniteta zbog zloupotrabe položaja i ovlasti
Podsjetimo, prošlog tjedna policija je upala u kuću Lovre Kuščevića na Braču kako bi pronašla dokaze o njegovim malverzacijama. Kuščevićeve nekretnine pretraživali su satima, ali tada ga nisu mogli uhititi jer je Kuščević aktivirao mandat u saboru i time stekao imunitet.
No taj imunitet mu na zahtjev Državnog odvjetništva lako može biti ukinut, a za očekivati je da će se to sada, kad je zahtjev stigao u sabor, to i vrlo brzo dogoditi.
Kako doznajemo, Državno odvjetništvo traži skidanje imuniteta Kuščeviću zbog kaznenog djela zlouporabe položaja i ovlasti"
Imunitet zastupniku se može skinuti i kad sabor ne zasjeda
Valja naglasiti kako Povjerenstvo donošenje odluke o imunitetu zastupnika predlaže saboru, odnosno o skidanju imuniteta se glasa u saboru. Ako sabor ne zasjeda, što je sada slučaj, Povjerenstvo samo, bez glasanja u saboru, odlučuje o zahtjevu. Takvu odluku tek naknadno, nakon pauze, potvrđuje sabor.
"Kada i ako zahtjev dođe, u roku od najviše tri dana saziva se sjednica Mandatno-imunitetnog povjerenstva te se donosi odluka", pojasnio je proceduru prošlog tjedna za Index predsjednik Mandatno-imunitetnog povjerenstva, HDZ-ovac Žarko Tušek.
Istraga se službeno otvara nakon što sabor obavijesti DORH o skidanju imuniteta
Prema proceduri, nakon što sabor obavijesti Državno odvjetništvo o skidanju imuniteta zastupnika, službeno se otvara istraga, a zastupnik se ispituje u svojstvu osumnjičenika. Može se odrediti i istražni zatvor, no u tom slučaju o tome odlučuje sudac istrage Županijskog suda.
DORH u slučaju Kuščevića može od sabora tražiti odobrenje lišavanja slobode te određivanje pritvora, istražnog zatvora i pokretanja samog kaznenog postupka.