U 2009. sudovi su u postupcima za organizirani kriminal i korupciju oduzeli imovinu vrijednu oko 32 milijuna kuna, a blokirali su oko 55 milijuna kuna. U 2010. oduzeto je 33,5 milijuna kuna, a blokiran je 51 milijun kuna. Lani je, dakle, oduzeto ili blokirano gotovo tri puta više nego 2009. ili 2010. godine.
Za usporedbu, Francuska je 2009. blokirala i oduzela 185 milijuna eura, Velika Britanija 183,5 milijuna eura, Nizozemska 50 milijuna eura, a Njemačka 281 milijun eura. No, riječ je o zemljama s mnogo više stanovnika.
Lanjski rast iznosa blokirane i oduzete imovine u Hrvatskoj posljedica je primjene novih zakonskih instrumenata koji su na raspolaganju tužiteljima i sucima. Riječ je o zakonskim odredbama koje dozvoljavaju tzv. prošireno oduzimanje imovine za koju osuđeni ne može dokazati da ju je zakonski stekao te novom Zakonu o kaznenom postupku, Zakonu o USKOK-u i Zakonu o oduzimanju imovine ostvarene kaznenim djelom.
Zahvaljujući novoj Direktivi Europske komisije, pljenidba i blokada imovine sumnjivog porijekla mogla bi biti još efikasnija. Novom legislativom EU želi omogućiti pljenidbu imovine trećih osoba, a ne samo rodbine osuđenika.
Nema komentara
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Gospari.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Gospari.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
Komentari su skriveni prilikom pregleda članka da se sadržaj ne indeksira na Internet tražilicama. Potrebno je izvršiti akciju ( klik na gumb PRIKAŽI KOMENTARE ) kako bi se komentari prikazali.
Komentiraj članak
Potrebna je prijava kako biste komentirali.