Kultura

DSO NAJAVLJUJE: Koncert povodom Dana Dubrovačko-neretvanske županije i Dana Europe

Dubrovački simfonijski orkestar u petak, 9. svibnja, priređuje koncert povodom Dana Dubrovačko – neretvanske županije i Dana Europe, koji će se održati u Kneževu dvoru s početkom u 21.00 sat.

DSO NAJAVLJUJE: Koncert povodom Dana Dubrovačko-neretvanske županije i Dana Europe
Orkestrom će dirigirati naš dragi gost Mo Pavle Dešpalj, renomirani dirigent, skladatelj i akademik, počasni dirigent brojnih orkestara i dugogodišnji suradnik našeg orkrestra. Kao solisti na koncertu će, uz zagrebačkog  violinista IVA DROPULIĆA, nastupiti i  nagrađivani mladi glazbenici iz naše županije: ANTEA FILIPA STOJIĆ i  FILIP KEŽIĆ na saksofonu, klarinetist  IVAN FRAN STOJIĆ  i čelistica NINA ZVONE . Na programu će se naći djela Antoninia, Skendera, Prousta, Matza, Čajkovskog i Mozarta.

F. Antonini/ Arr. Z. Knežević  DIVERTISSEMENT – za alt saksofon i gudače
 
I. J. Skender/ Arr. Z. Knežević HUMORESKA – za klarinet i gudače

P. Proust/ Arr. Z.Knežević PETITE ROMANCE – za alt saksofon i gudače

R. Matz: ELEGIJA – za violončelo i gudače
             
 P. I. Čajkovski: KONCERT ZA VIOLINU I ORKESTAR u D duru, op. 35
           
W. A. Mozart: SIMFONIJA Br. 41 u C duru, KV 551 (Jupiter)
           

O dirigentu:

PAVLE DEŠPALJ (1934.), jedan od najuglednijih hrvatskih dirigenata, prve je poduke iz glasovira, violine, kompozicije i dirigiranja dobio još kao dječak od oca, skladatelja i dirigenta Šime Dešpalja u Zadru. Diplomirao je kompoziciju u razredu Stjepana  Šuleka na zagrebačkoj Muzičkoj akademiji. Godine 1962. postao je šef dirigent Simfonijskog, te 1963. Komornog orkestra Hrvatske radiotelevizije, a redovito surađuje s Operom i Baletom HNK. Godine 1967. odlazi u SAD; od 1970. je glazbeni direktor i dirigent Simfonijskog orkestra i Opere u Orlandu na Floridi, a od 1972. stalni je gost dirigent Festivala u Grant Parku u Chicagu. Po povratku u Zagreb godine 1980. djeluje kao šef dirigent Zagrebačke filharmonije i umjetnički rukovoditelj glazbenog programa Dubrovačkih ljetnih igara. Godine 1987. postaje redovni profesor dirigiranja na Muzičkoj akademiji u Zagrebu. Tumačeći djela svih epoha i stilova, Dešpalj je gostovao nu većini europskih zemalja, SAD-u, Južnoj Koreji, Hong Kongu i Tajvanu. Ravnao je najuglednijim orkestrima, među kojima su Budimpeštanska filharmonija, Royal Philharmonic Orchestra, Mozarteum orkestar iz Salzburga, orkestar Capitole de Toulouse i drugi. Dobitnik je mnogih priznanja i nagrada, član žirija brojnih međunarodnih natjecanja dirigenata. Počasni je šef dirigent Simfonijskog orkestra HRT, doživotni počasni šef dirigent Hrvatskog komornog orkestra, počasni dirigent Zadarskog komornog orkestra, počasni član Varaždinskog komornog orkestra i Hrvatskog društva glazbenih umjetnika, počasni je građanin Daytona Beacha, profesor emeritus Tokijskog nacionalnog Sveučilišta i redoviti član Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti. Od 2004. - 2010. godine Pavle Dešpalj bio je potpredsjednikom Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti.

O solistima:

Ivo Dropulić rođen je 1986. godine u Zagrebu, u porodici glazbenika. Majka Emilija Mancheva, pijanistica i pedagog bugarskog porjekla, otac prof. Žarko Dropulić, hrvatski orguljaš i skladatelj. Kao petogodišnjak uči violinu u Bugarskoj s poznatim pedagozima te kasnije kod prof. Anđelka Krpana u Zagrebu. Studirao je na Muzičkoj akademiji u Zagrebu kod prof. Tonka Ninića i prof. Leonida Sorokova. Pobjedio na Eurovizijskom natjecanju mladih glazbenika EBU u Zagrebu. Postaje najmlađim dobitnikom: Nagrade Stjepana Šuleka, Rektorove nagrade, Nagrade Zagrebačke filharmonije i PBZ American Expressa. Pobjednik je mnogih nacionalnih i međunarodnih violinističkih natjecanja. Dobitnik je stipendije Zaklade Adris. Nastupao je solistički na turneji po Japanu sa Zagrebačkom filharmonijom. Specijalizirao se na «Universität für Musik und darstellende Kunst Wien» kod prof. Michaela Frischenschlagera. Usavršavao se kod čuvenog bugarskog violiniste prof. Mintcho Mintchev (Essen). Pohađao je majstorske tečajeve kod Zakhara Brona, Dore Schwarzberg i Asie Kushner.
Nastupao sa vodećim orkestrima u Hrvatskoj ( Zagrebačka filharmonija, Dubrovački simfonijski orkestar, Simfonijski orkestar HRT-a, Zagrebački solisti, Varaždinski komorni orkestar) i inozemstvu (sa Sofijskim solistima, Cappellom Istropolitanom iz Bratislave te Plovdivskom filharmonijom).
Surađuje sa dirigentima kao što su: Alun Francis, Pavel Balev, Ivan Repušić, Allin Vlasenko, Mladen Tarbuk, Iordan Daffov, Plamen Djouroff, Alexey Izmirliev, Johannes Wildner, Nicholas Milton, Zlatan Srzić, Nada Matošević, Ognian Mitonov, Gianluigi Borelli i Yuki Miyagi.
Koncertira u Hrvatskoj i diljem svijeta. Izvodi 24 Capriccia za violinu solo Nicola Paganinia.
Izdao nosač zvuka za solo violinu u nakladi Matice Hrvatske.
Ivo Dropulić je asistent na Muzičkoj akademiji u Zagrebu.

Antea Filipa Stojić je rođena 07.11.2003. u Zagrebu. Učenica je 2. razreda Osnovne glazbene škole Metković u klasi prof. Zvonka Kneževića. U kontakt s glazbom dolazi vrlo rano preko majke profesorice glasovira. Očarana puhačkim instrumentima u sedmoj godini počinje učiti svirati klarinet, ali nakon nekoliko mjeseci saksofon postaje njen izbor. Iako ima tek 10 godina postigla je izuzetan uspjeh. Bilježi prvu nagradu u Beogradu 2013. na 10. međunarodnom natjecanju Davorin Jenko, zatim iste godine prvu nagradu na 18. natjecanju zemalja  Jadranskog sliva pod nazivom Daleki akordi. Ovu godinu započela je sa prvom nagradom na međunarodnom natjecanju Femus u Subotici, a svoj talent potvrdila prije mjesec dana na 52. hrvatskom državnom natjecanju učenika i studenata glazbe i plesa održanom u Samoboru prvom nagradom i sudjelovanjem na završnom koncertu natjecanja među nekoliko najboljih učenika glazbe i plesa u Hrvatskoj.
Ivan Fran Stojić je rođen 07.11.2003. u Zagrebu. Učenik je drugog razreda Osnovne glazbene škole Metković u klasi prof. Zvonka Kneževića. Klarinet počinje učiti u sedmoj godini skupa sa sestrom Anteom. Može se pohvaliti prvom nagradom na 18. natjecanju Daleki akordi održanom u Splitu  2013. godine. Na 52. regionalnom natjecanju učenika i studenata glazbe i plesa održanom u Imotskom 2014. osvojio je drugu nagradu , a svoj uspjeh potvrđuje prvom nagradom na međunarodnom natjecanju Femus u Subotici.
Filip Kežić je rođen 2002. godine u Dubrovniku. Učenik je 4. razreda Osnovne glazbene škole Metković u klasi nastavnice Erne Čizmić Rebić. Sudjelovao je na više hrvatskih i međunarodnih natjecanja. 2014. godine na državnom natjecanju učenika i studenata glazbe i plesa osvojio je 1. nagradu. Na međunarodnom natjecanju Daleki akordi održanom u Splitu 2013. godine osvojio je 1. nagradu te je proglašen laureatom natjecanja. Isti uspjeh ostvario je ove godine na međunarodnom natjecanju Femus u Subotici gdje je također osvojio 1. nagradu i još jednu titulu laureata natjecanja. Pohađao je seminare kod profesora Gordana Tudora, Tomislava Žužaka, Nikole Fabijanića, Gorana Jurkovića, Leva Pupisa.

Nina Zvone (violončelo) rođena je 2001. godine u Dubrovniku. Pohađa 5. razred osnovne glazbene škole u Umjetničkoj Školi Luke Sorkočevića u Dubrovniku u klasi prof.  Ane Zanini Mozara. Do sada je osvojila nagrade na regionalnim natjecanjima u Hrvatskoj, nagrade na natjecanju Daleki akordi te je, kao prvonagradjena na regionalnom natjecanju u Zadru ove godine, sudjelovala na Državnom natjecanju  u Velikoj Gorici i osvojila 2. nagradu. Aktivno sudjeluje na seminarima kod prof. M. Karuze, prof. M. Šestana, kao i kod prof. Y. Xaviereffa. Aktivna je i kao članica klavirskog tria, kao i dua s flautom u sklopu nastave komorne glazbe u Umjetničkoj školi
  • Autor: Gospari.hr
  • Foto: Ilustracija
  • Objavljen: 07.05.2014 14:42
Šalji dalje:

Nema komentara

Komentiraj članak

Potrebna je prijava kako biste komentirali.