Istražili smo

DUBROVAČKA POLICIJA U BORBI S NESAVJESNIM VOZAČIMA: Hoće li nove MUP-ove kamere osvanuti i na dubrovačkim prometnicama?

Policija će uskoro stati na kraj prebrzim vozačima i to u tri hrvatske županije. Do kolovoza ove godine na prometnicama u Zagrebačkoj, Osječko-baranjskoj i Primorsko-goranskoj županiji petnaest će radarskih uređaja za mjerenje brzine s ugrađenim sustavom za prepoznavanje registarskih pločica loviti prebrze vozače, one koji voze neregistrirane ili ukradene automobile, kao i sve prometne prekršitelje.

DUBROVAČKA POLICIJA U BORBI S NESAVJESNIM VOZAČIMA: Hoće li nove MUP-ove kamere osvanuti i na dubrovačkim prometnicama?
Sve tri navedene policijske uprave na čijim prometnicama će biti postavljeni radarski uređaji dobit će po pet kamera koje će od 0 do 24 snimati svaki slučaj prekoračenja brzine, a sve s ciljem kako bi se smanjila crna statistika prema kojoj je prebrza vožnja i dalje jedan od glavnih uzročnika prometnih nesreća na hrvatskim prometnicama.

Zanimalo nas je hoće li nove kamere koje su postale top tema ovih dana u Hrvatskoj stići i u Dubrovačko-neretvansku županiju. Iz PU dubrovačko-neretvanske nisu nam mogli dati odgovor na ovo pitanje, ali su nam zato iz odjela Odnosa s javnostima Ravnateljstva policije u Zagrebu odgovorili kako će navedene kamere biti postavljene u samo ove tri policijske uprave.

- U idućim vremenskim razdobljima mogu ih očekivati i druge policijske uprave - odgovorili su na naš upit ne želeći konkretno ulaziti u to je li PU dubrovačko-neretvanske jedna od tih 'drugih policijskih uprava'.

A kako se u našoj županiji policija 'bori' s nesavjesnim vozačima koji prebrzo voze, odgovorila nam je glasnogovornica Marija Gjenero.

- Obzirom kako je brzina najčešći uzrok prometnih nesreća, poglavito onih s najtežim posljedicama, ova Policijska uprava kontinuirano poduzima čitav niz preventivnih i represivnih aktivnosti kojima je cilj utjecati na svijest vozača o važnosti vožnje propisanom odnosno prilagođenom brzinom radi vlastite, ali i sigurnosti svih ostalih sudionika u prometu. U tom smislu provode se ciljane preventivno-represivne akcije prometne policije usmjerene na sankcioniranje onih vozača koji ne poštuju zakonske propise brzine - ističe Gjenero te dodaje kako se akcije provode na temelju analiza podataka kojim raspolažu o mjestima i vremenima gdje se najčešće događaju prometne nesreće uzrokovane brzinom.

Bitno je istaknuti kako u suradnji sa stanicama za tehnički pregled vozila se provode i preventivno sigurnosne akcije besplatne kontrole tehničke ispravnosti vozila, a posebna pažnja posvećuje se prometnom obrazovanju predškolske i školske djece, mladih vozača  kako bi usvojili osnovna načela pravilnog ponašanja u prometu. Od prošle godine PU dubrovačko-neretvanska je edukacijama obuhvatila i posebne skupine vozača – one starije životne dobi i profesionalne vozače.  Još jedna od mjera kojom se nastoji podići razina sigurnosti u cestovnom prometu je postavljanje preventivnih radara na dvije lokacije u Dubrovniku - Vukovarska ulica i Ulica Pera Bakića te u Mokošici i Rožatu. Radi se o pokazivačima brzine koji predočuju vozačima njihovu brzinu vožnje, a koje je na inicijativu ove Policijske uprave postavio Grad Dubrovnik.

Prošle godine u prometnim nesrećama na hrvatskim prometnicama poginulo je 308 osoba. Od toga, 141 osoba smrtno je stradala u prometnoj nesreći uzrokovanoj upravo nepropisnom brzinom. Na prometnicama PU dubrovačko-neretvanske u 2014. godini od posljedica nepropisne ili neprilagođene brziene smrtno je stradalo pet osoba.
  • Autor: Marija Njavro
  • Foto: Gospari.hr
  • Objavljen: 26.05.2015 16:03

Nema komentara

Komentiraj članak

Potrebna je prijava kako biste komentirali.