Odbija pomoć

DUBROVAČKA TUGA: Institucije bez rješenja za beskućnicu

Zbog beskućnice koja u središtu Dubrovnika spava na gomili smeća, živi u neljudskim uvjetima i prestrašena ne želi nikamo PortalOko je kontaktirao Centar za socijalnu skrb Dubrovačko – neretvanske županije. Ravnateljica Katica Raič potvrdila je za PortalOko kako su nakon našeg objavljenog teksta odlučili provjeriti stanje na terenu, iako su upoznati s ovim slučajem od ranije.

DUBROVAČKA TUGA: Institucije bez rješenja za beskućnicu
'Ona ne želi pomoć i Centar tu ne može puno učiniti. Mi ćemo njoj ponuditi pomoć, kao što smo to i ranije učinili, ali ona jednostavno želi živjeti takvim načinom i stilom života. Na našu sreću, nemamo mnogo takvih slučajeva u Dubrovniku. Beskućnici su u nadležnosti jedinica lokalne samouprave. Grad Dubrovnik ima privremeno rješenje a zbrinjavanje beskućnika i Centar osobama koje ispunjavaju uvjete iz Pravilnika Grada donosi uputnicu. Ako ona ne ugrožava nikoga drugoga tim svojim načinom života, to nije u nadležnosti niti policije, a to je ujedno i njeno ljudsko pravo, ' zaključila je.

Već poznata lokacija

Katica Raič je također ispričala za PortalOko kako je sličan primjer bio davno u Dubrovniku, kada je  na istom mjestu živio jedan stariji gospodin, duge brade, odjeven u zimsku odjeću tijekom cijelog ljeta, što nije bilo primjereno turističkom Dubrovniku.  Centar je intervenirao, gospodin je lišen poslovne sposobnosti i zbrinuT, nakon čega je vrlo brzo preminuo. 'Mislim da mu je to bio stil života,' zaključila je. 

'Mi ćemo ovu gospođu zamoliti da dođe u Centar, ali ako ona to ne želi, mi tu ne možemo ništa,' rekla je Raič naglasivši kako to jest tužno, ali da je gospođa sama odabrala taj svoj put selidbe i lutanja, s obzirom da je poznato kako  mijenja mjesta prebivališta.

Dubrovačka tradicija skrbi

Dubrovnik ima dugu tradiciju skrbi za napuštene, bolesne i siromašne. U Statutu Grada Dubrovnika 1272. spominju se nezakonita djeca i skrb o njima, nahodišta te je već 1432. Senat Dubrovačke republike osnovao prvo državno nahodište koje se zvalo Hospital milosrđa.

Od 14. do 17. stoljeća u Dubrovniku se spominje 17 ubožnica što pokazuje razvijen socijalni osjećaj starih Dubrovčana za napuštene, bolesne, siromašne i nemoćne Dubrovčane.  A godine 1906. pri prvoj ubožnici dograđena je pučka kuhinja u kojoj su jedan obrok dnevno koristili dubrovački siromasi.

'Grad Dubrovnik ima dobar socijalni program gdje socijalno  ugrožene osobe iz naše nadležnosti pronalaze dodatna prava koja financira Grad Dubrovnik,' rekla je ravnateljica Centra za socijalnu skrb. 

Nekada jednostavno ne postoji pravo rješenje

PortalOko je kontaktirao i druge institucije koje su također upoznate sa slučajem ove žene, koja odbija svaku pomoć pa i liječnika.  Ona je takav način života odabrala  i  na njega ima pravo. Poznato je kako prava bilo kojeg pojedinca završavaju  tamo gdje počinju ugrožavati prava drugih.

Ova naša sugovornica je odabrala živjeti u neljudskim uvjetima, u napuštenoj ostavi, na gomili smeća, prikupljajući boce od čega zarađuje za hranu. Odbija pomoć, ali ne ugrožava druge.  Institucije su bez rješenja, ali društvo je zgroženo.  Našu smo beskućnicu i danas sreli u Gradu. Prikupljala je boce i izgledala sretno. Tko smo mi da joj sudimo.


L.K.
  • Autor: Lucija Komaić
  • Foto: Gospari.hr
  • Objavljen: 13.04.2012 13:19
  • Posljednja izmjena: 13.04.2012 13:32
Šalji dalje:

Nema komentara

Komentiraj članak

Potrebna je prijava kako biste komentirali.