Kako je u uvodnom dijelu napomenuo moderator Ivan Viđen, tribina je zamišljena kao trodjelno predstavljanje povijesti Društva priIjatelja dubrovačke starine, kronologije odnosa koji su doveli do izglasavanja Zakona o obnovi ugrožene spomeničke cjeline Dubrovnika,
popularno nazvanog 'Lex VLahušić', i javnog izlaganja samih sudionika tribine.
Osnovni motiv za ovu tribinu je bila činjenica da se kroz Gradsko vijeće unatoč opetovanim pokušajima nije mogla provesti rasprava na temu Zidina i odnosa Grada Dubrovnika i Društva prijatelja dubrovačke starine.
- Društvo je nastalo prije osnutka Zavoda za zaštitu, a u vrijeme etabliranja komunističkog režima, što posebno treba istaknuti, kazala je Maja Nodari te dodala kako 'nitko Društvo nije ‘obado’ kad je ono spajalo kraj s krajem. A sad, kad je zavladala pohlepa i počeo se slijevati novac u ovom beskrupuloznom vremenu, nitko Društvu nije rekao 'hvala' za 60 godina postojanja i rada'.
Samog zakona se dotakao Ivica Ban koji mu je našao podosta zamjerki, napomenuvši da se ugovori mogu mijenjati ili ugovorom dviju voljnih strana ili sudskim postupkom, koji je složen i dugotrajan.
'Gradonačelniku očito nije odgovaralo ni jedno ni drugo, već se odlučio za zakon kojim se ni u teoriji ni u praksi takav spor ne može rješavati. Nikad u mom životu nisam mogao pročitati nešto što je po meni kombinacija zakona i presude. Zakon koji je prošao u Saboru ne bi napisao ni student prve godine Prava i ostat će kao sramota u povijesti Sabora. Nevjerojatno je da je prošao sve procedure u Saboru', kazao je Ban dodavši još: Zakon još uvijek nije objavljen, vjerojatno ga još nije potpisao ni predsjednik. Zakon je neustavan jer su njime povrijeđene sve odredbe o temeljnim pravima i vrednotama Ustava, posebno o vladavini prava i diobi vlasti, jer je Sabor sebi dao za pravo odlučiti o razrješenju spora između dva pravna spora, što je nadležnost suda .
Zakon opasan po cijeli Dubrovnik
Predsjednik DPDS-a Denis Orlić također je prokomentirao Zakon, te ga nazvao potencijalno opasnim po cijeli Dubrovnik.
'Zbog odredbi koje omogućuju gradnju unutar Zidina zakon je opasan, a odredbe koje društvu nalažu oduzimanje sve dokumentacijske građe i financija su konfiskacija', rekao je Orlić.
Viječniku HSLS-a Ivu Gjaji smeta činjenica kako Država daje na upravljanje novce čovjeku koji je osuđen zbog upravljanja tim novcima.
'Država je dala na upravljanje gradonačelniku nešto što je prvom prilikom zloupotrijebio“, kazao je Gjaja. Vido Bogdanović istaknuo je kako ne bi bilo zgorega da predsjednik zadrži od stupanja na snagu Zakon o zidinama i odmah zatraži provjeru ustavnosti zakona.

Vido Bogdanović
Istina, počasni je član Društva, valjda mu to neće nitko zamjeriti – kazao je Bogdanović koji je naglasio kako je i on, dok je obnašao dužnost gradonačelnika, također učinio neke pogreške vezane za zidine.
'Moj propust je što smo zidine dali na neodređeno vrijeme. Tada zidine uopće nisu bile lukrativne pa nikome nije palo napamet da bi to mogla biti velika bućica. Onda je Šuica podigla cijenu na 20 i 30 kuna, mislio sam da je luda, ali sve je to bio ispravan potez. I stvorili su se novci za koji se nisu dogovorili mehanizmi upotrebe, ponajviše za očuvanje i upravljanje baštinom', opisao je svoj 'grijeh' Bogdanović, dodavši kako je nužno naći modus koji bi odgovarao svima.
Riječi hvale za DPDS imao je i Rikard Rosetti, inače savjetnik gradonačelnika za more, koji je pohvalio DPDS zbog odičnog stanja u kojem se zidine danas nalaze, ali i istaknuo kako je on pregovarao sgospodinom Orlićem.
'Mislio sam da smo našli rješenje kad smo dogovorili 20 milijuna kuna. Ne znam što se kasnije dogodilo. Odgovor je stigao kasnije nego smo mislili. Potom je donesen zakon i tu smo gdje jesmo. Ne mogu samo ovlašteni voljeti zidine, već i ostali', stav je Rossettija.

Denis Orlić
Figa u džepu
'Tih 20 milijuna nisu pravi, već virtualni soldi. Takav model primijenjen je u financiranju Zavoda. Imate pravo na 20 milijuna, ali za projekte koje Grad odobri i plaćanjem po izvršenom poslu. A ako se 20 milijuna ne potroši u ovoj godini, nepotrošena sredstva se prenose u iduću, pa se za nekoliko godina može dogoditi da Grad više ništa ne dotira Društvu, tu je figa u džepu“, opisao je ponudu Orlić, koji je ovaj model nazvao 'pretvaranjem DPDS-a u komunalnu službu'.
'Baštine ima jako puno i Društvo će nastaviti dalje raditi, samo bez ovih prihoda od zidina. Srećom, nekretnine nisu obuhvaćene zakonom", rekao je Orlić te je ovom prilikom nabrojio nekretnine u vlasništvu Društva: Sokol grad, dom DPDS-a na Gundulićevoj poljani, prostor bivšeg ‘Arhitekta’ također na Gundulićevoj poljani, prostor u Širokoj ulici kojem je danas vlasnik Grad te prostor na bastionu svetog Petra.
Pohlepa i političko nasilje
Dubrovački novinar Luko Brailo u nadahnutom je govoru iznio svoje viđenje ove problematike
'Ovdje je riječ o pohlepi i iskazivanju moći kompatibilne lokalne i državne vlasti. U ovom slučaju riječ je o političkom nasilju. Kao građanin se pitam što sad možemo učiniti? Gradsko vijeće se nijednom prigodom nije oglasilo pa se postavlja pitanje s kakvim mandatom su Vlahušić, Bulić i Rossetti pregovarali s Orlićem", naglasio je Luko Brailo te kao jedan model rješavanje iznio peticiju predsjedniku, Vladi i Saboru da se zakon nađe pred Ustavnim sudom po hitnom postupku.

Luko Brailo
Priliku za obraćanje iskoristio je i jedan od organizatora tribine Igor Miošić, koji je iznio tezu kako Gradsko vijeće ne funkcionira samom činjenicom da su potrebne ovakve tribine.
'Umjesto DPDS-a zidinama će upravljati Komisija za dodjeljivanje koncesija i to je najvažnija posljedica zakona. Gdje je Grad utrošio novce od zidina od 2009. godine, je li išta otišlo u programe obnove? Bojim se da nije. Utrošio se na pločnike i ostale sitne populističke poteze. Ako zakon usitinu prođe, ovo čega smo svjedoci u gradskoj jezgri bit će i na zidinama za šest mjeseci, razvijat će se tende i tko zna što', sumirao je Miošić.
Savjetnik u Uredu gradonačelnika Mario Tevšić ne dijeli ovakve poglede.
'Grad je na Lazarete, Dvor i pločnike utrošio otprilike isto koliko je dobio od zidina. Možda će netko reći da se to financira iz kredita, ali sredstvima kredita upravlja korisnik, kredit je novac", kazao je Tevšić dodavši kako zidine ulaze u Dubrovačke muzeje pa nikakvo Povjerenstvo neće odlučivati o koncesijama i koncesionarima.
A kakva će biti sudbina zidina koje su nebrojeno puta obranile Dubrovnik, ostaje za vidjeti...
Nikša Grljević
Nikša Grljević
Nikša Grljević
Nikša Grljević
Nikša Grljević
Nikša Grljević
Nikša Grljević
Nikša Grljević
Nikša Grljević
Nikša Grljević
Nikša Grljević
Nikša Grljević
Nikša Grljević
Nikša Grljević
Nikša Grljević
Nikša Grljević
Nikša Grljević