Golemo je značenje DUB-a za turizam i grad Dubrovnik, za dubrovački puk u prošlih stotinjak godina, bez obzira na činjenicu što od početka Drugoga svjetskog rata pa sve do osamdesetih godina 20. stoljeća Društvo nije radilo.
Osnivački se odbor Društva u ožujku 1898. obratio Općinskoj upravi Dubrovnika tražeći dozvolu za uređenje parka Gradac, posebno ističući da će on nakon uređenja biti otvoren "građanstvu i strancima kao ugodno šetalište i park".
Općinska uprava udovoljila je tom traženju i radovi na uređenju Gradca su započeli već u travnju 1898. (odrađeni su samo oni najpotrebniji radovi, a ostalo je ostavljeno za neka "bolja vremena"). Iste godine u lipnju Društvo je pristupilo i popravku puta na Dančama, a za taj popravak zatražili su i dobili od Općinske uprave pomoć od 500 forinta. Budući da je članarina bila glavni prihod, Društvo je nastojalo imati što više članova. Zanimljivo je da su novčane potpore davali i pojedini turisti, gosti tadašnjih dubrovačkih hotela. Također, kao članovi utemeljitelji Društva postale su i parobrodarske tvrtke - austrijski Lloyd iz Trsta i Ugarsko-hrvatsko parobrodarsko društvo iz Rijeke.
Radovi na izgradnji parka Gradac odvijali su se po planu, a da taj posao nije bio lak i jednostavan, svjedoči i jedan tekst u ondašnjem tisku u kojemu piše i ovo:
"Priznajmo da je vilinsko djelo od proste goljeti i mrkjente učiniti udoban park."
Društvo se često obraćalo građanstvu za pomoć glede dovršetka radova u parku, naglašavajući da je taj park namijenjen građanima Dubrovnika za njihovo "uživanje i odmor". Zbog toga se dovršenje radova u parku Gradac i njegovo otvaranje za javnost, očekivalo u Dubrovniku s velikim zanimanjem.
Konačno, 23. srpnja 1898. u večernjim satima, park Gradac bio je svečano otvoren, što je bilo popraćeno dobrom rasvjetom i biranim programom gradske glazbe. U park Gradac rado su dolazili i građani i turisti.
Izvor: Društvo prijatelja prirode DUB - ozbiljno zadužilo dubrovački turizam - Nikola Šubić; preuzeto sa Zamaslina
Nema komentara
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Gospari.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Gospari.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
Komentari su skriveni prilikom pregleda članka da se sadržaj ne indeksira na Internet tražilicama. Potrebno je izvršiti akciju ( klik na gumb PRIKAŽI KOMENTARE ) kako bi se komentari prikazali.
Komentiraj članak
Potrebna je prijava kako biste komentirali.