KOLUMNA

Dubrovnik zna i može - 'Prošlosti slavne nek nam sada ožive dni'

U proteklih nekoliko mjeseci mnogo se radi na brendiranju Dubrovnika, a sigurno se isto toliko o tome i govori. Gradonačelnik Vlahušić jučer je to, prilikom otkrivanja replike Onofrijeve fontane napravljene od boca Coca Cole, nazvao „hiper brendiranjem“ Dubrovnika, povezujući ga s najvećim i najpoznatijim svjetskim brendovima.

Dubrovnik zna i može - 'Prošlosti  slavne  nek  nam   sada   ožive dni'
Dubrovnik kao grad sa svojom poviješću i baštinom ima veliki odjek u svijetu. Stari su Dubrovčani ostavili iza sebe toliko bogatstvo, toliku ljepotu, da se katkada čini nezamislivim u kako „čarobno“ lijepom gradu živimo.

Igra prijestolja, Ratovi zvijezda, Knightfall, samo su neke od serija kojima su hridi našeg grada poslužile kao filmske kulise. Nedvojbeno, Dubrovnik je zbog toga postao gotovo planetarno poznat jer svi znaju da je to „onaj grad gdje se snimala Igra prijestolja“.

Brend Dubrovnika postaje sve poznatiji, ali pod koju cijenu? Zašto se kititi perjem koje nije naše?

Ima u gradu svakako i suprotnih tekovina.  'Prošlosti slavne nek nam sada ožive dni' glasi jedan od stihova Himne svetog Vlaha, koji je, čini se,  postao i svojevrstan moto u brendiranju Dubrovnika.

Naime, ove godine Dubrovnik nastoji i graditi svoju popularnost na povijesnim temeljima, što stvarnim, što onim koji samo glase kao legende.

Prije dvadesetak dana u gradu je bio upriličen Britanski tjedan, čime je započeo čitav ciklus povezivanja Dubrovnika s Englezima, Richardom Lavljeg Srca koji je, prema legendi, doživio brodolom kraj Lokruma.

Nakon toga je prije nekoliko dana nastupio nordijski tjedan, ponovnim otvaranjem Švedskog konzulata i izložbom nordijskog stakla. Poveznica s Dubrovnikom i tu je opet jasna, iako također legendarna.

Pri otvaranju navedene izložbe, veleposlanik Kraljevine Danske Anders Christian Hougård istaknuo je kako suradnja Dubrovnika i skandinavskih zemalja seže još u 15. stoljeće kada je njihov prvi kralj Erik Pomeranski na svom putovanju u Svetu zemlju 1425. godine došao u Dubrovnik, a Republika mu je pomogla posudivši mu novac i osiguravši mu povratak.

A taj novac ostavio je u Dubrovniku upravo Richard Lavljeg Srca, a za njega ga je, prema legendi, skupljao Robin Hood. Gradonačelnik je jučer također najavio kako se sprema snimanje istoimenog filma u gradu koje će dovesti brojne holivudske glumce. Još jednom će grad poslužiti kao nečija kulisa, ali ovaj put barem postoji direktna poveznica između teme filma i dubrovačke povijesti.

Za sada posljednja u nizu poveznica s dubrovačkom poviješću otvorena je jučer. Riječ je o izložbi iznimno vrijednog osmanskog (izničkog) posuđa. Poznato je da se velik dio povijesti Dubrovnika odnosi na diplomatske veze s Osmanlijama i njihovim sultanima. Ova izložba je stoga ponovno povezala ta dva aspekta povijesti Dubrovnika.

Moglo bi se tu nabrojati još štošta u korist aktivnosti po pitanju brendiranja Dubrovnika. Poanta i srž svega jest ta da Dubrovnik doista ima toliko vlastite, bogate baštine kojom se može pozicionirati u svijetu i biti prepoznatljivo ime.

Kako kaže stara latinska poslovica - ničega previše!

  • Autor: Leona Rašica
  • Foto: Wikipedia
  • Objavljen: 16.07.2016 17:47
  • Posljednja izmjena: 31.07.2016 09:32

Nema komentara

Komentiraj članak

Potrebna je prijava kako biste komentirali.