Porezni nadzor

Dvadesetak Hrvata na tajnim računima u inozemstvu drži preko milijardu kuna

Šefica poreznih istražitelja Ana Dorić Škeva potvrdila je tvrdnje ministra Lalovca.

Dvadesetak Hrvata na tajnim računima u inozemstvu drži preko milijardu kuna

Šefica novoosnovanog Sektora za borbu protiv poreznih utaja Ana Dorić Škeva večeras je za emisiju RTL Direkt prokomentirala nedavno objavljene informacije da neki hrvatski građani imaju tajne račune u inozemstvu. Posebno je istaknut slučaj Hrvata koji na skrivenom računu ima čak 700 milijuna kuna, a navodno u domovini ima relativno mali stan i plaću od nekoliko tisuća kuna.

Ministar financija Boris Lalovac o tom je odjelu prvi put govorio u intervjuu za Telegram. Sektor za borbu protiv poreznih utaja osnovan je po uzoru na američki Internal Revenue Service, poreznu službu koja ondje ima ovlasti veće od FBI-a. IRS je bio i mentor pri osnutku hrvatskog Sektora.

Konzultanti iz Amerike

“Na početku, kad se rodila ideja, o osnivanju samostalnog sektora kao jedne od nužnih potreba i preporuka Europske komisije, bili su pozvani konzultanti iz Amerike. I mi smo njih posjetili te po uzoru na njih sastavili uredbu i zakonsko rješenje kojim je Sektor ustrojen. U tom dijelu smo ih koristili kao mentore”, rekla je Dorić Škeva.

“Najveća prednost našeg Sektora je u tome što imamo pristup gotovo svim bazama podataka u RH, imamo otvorene linije direktne suradnje s tijelima kaznenog progona, tu mislim na USKOK i DORH, i s Uredom za spriječavanje pranja novca”, istaknula je ona.

Na listi i nogometaši

Na pitanje o milijardi kuna na tajnim računima, što je spomenuo ministar Lalovac, kazala je da se uglavnom radi o kamatama na štednju i da njen ured sada provodi njihovu dubinsku analizu, na zahtjev Porezne uprave. Potvrdila je da se radi o milijunskim iznosima, ali i dodala da ne može još reći o kome je riječ. No, kaže, veći dio iznosa koji je spomenuo ministar otpada na 20 poreznih obveznika koji još nisu evidentirani u popisima Porezne uprave. “Sam iznos oročenih sredstava prelazi milijardu kuna”, rekla je Dorić Škeva.

Na toj listi onih koji imaju znatna sredstva u inozemstvu su i nogometaši, rekla je ona, kao i svi koji su ostvarili dohotke negdje u inozemstvu. Na pitanje što se radi ako netko ne može opravdati toliki novac, odgovara: “Onda se vrši oporezivanje tog nesrazmjera po stopi od 40 posto i to se automatski po uručenju rješenja i po proteku roka mora uplatiti u državni proračun. Inicijalne projekcije s podacima kojima sada raspolažemo su na bazi 30 do 50 milijuna kuna”.

  • Autor: Telegram
  • Foto: Gospari.hr
  • Objavljen: 05.05.2015 00:18
  • Posljednja izmjena: 05.05.2015 00:17
Šalji dalje:

Nema komentara

Komentiraj članak

Potrebna je prijava kako biste komentirali.