Nova zabrana za pušače

EU predlaže zabranu pušenja i vapinga na otvorenim prostorima

Ministri zdravstva zemalja članica Europske unije usvojili su preporuku kojom se predlaže zabrana pušenja i korištenja e-cigareta na određenim otvorenim prostorima, uključujući igrališta, plaže, bazene i terase kafića. Ova inicijativa ima za cilj smanjenje izloženosti građana pasivnom pušenju i štetnim aerosolima.

EU predlaže zabranu pušenja i vapinga na otvorenim prostorima

U nastojanju da unaprijedi javno zdravlje i smanji izloženost građana štetnim tvarima iz duhanskih proizvoda, Europska unija poduzima korake ka strožim regulacijama pušenja i korištenja e-cigareta na otvorenim prostorima. Ministri zdravstva 27 zemalja članica sastali su se u Bruxellesu kako bi raspravili i usvojili neobvezujuću preporuku koja poziva na proširenje zabrane pušenja na određene otvorene prostore poput igrališta, plaža, bazena te terasa kafića i restorana.

Prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji (WHO), duhan je odgovoran za smrt više od osam milijuna ljudi godišnje, uključujući oko 1,3 milijuna nepušača koji su izloženi pasivnom pušenju. Ovi alarmantni podaci potaknuli su EU na djelovanje s ciljem smanjenja zagađenja od pušenja s trenutnih 25% na manje od 5% do 2040. godine, u sklopu plana za borbu protiv raka (Beating Cancer Plan).

Preporuka obuhvaća ne samo tradicionalne duhanske proizvode već i nove oblike poput grijanog duhana i e-cigareta, bez obzira na to sadrže li nikotin ili ne. Iako se ovi proizvodi često reklamiraju kao sigurnija alternativa, dokazi sugeriraju da i oni izlažu promatrače štetnim kemikalijama. Studije su pokazale da dim iz elektroničkih cigareta također izlaže pasivne pušače ozbiljnim razinama toksičnih čestica i zagađivača.

Međutim, prijedlog nije prošao bez kontroverzi. Italija i Rumunjska izrazile su neslaganje, navodeći da zabrana 'vapinga' na otvorenom nema znanstveno opravdanje te su zatražile izuzimanje te odredbe iz preporuke. Također, Europski parlament je prethodno odbacio sličan dokument, ukazujući na političke podjele oko ovog pitanja.

Važno je napomenuti da, iako je preporuka usvojena, ona nije pravno obvezujuća jer je područje zdravstva u nadležnosti pojedinih država članica. Stoga će svaka zemlja odlučiti hoće li i kako implementirati ove smjernice u svoje zakonodavstvo.

Ova inicijativa predstavlja značajan korak u nastojanjima Europske unije da zaštiti zdravlje svojih građana i smanji štetne učinke pušenja i korištenja novih duhanskih proizvoda na javnim mjestima. Više detalja o ovoj temi pročitajte na portalu 👉 poslovni.hr.

  • Autor: Poslovni.hr
  • Foto: pixabay
  • Objavljen: 09.12.2024 11:13

Nema komentara

Komentiraj članak

Potrebna je prijava kako biste komentirali.