"Europski sud za ljudska prava presudio je u predmetu troje državljana BiH (Ališić, Sadžak i Šahdanović protiv BiH, Hrvatske, Srbije, Slovenije i Makedonije) koji su pokrenuli postupak tražeći da Europski sud utvrdi odgovornost tuženih država za neisplatu tzv. stare devizne štednje u podružnici Ljubljanske banke Sarajevo i Invest banke Tuzla dugi niz godina.
Europski sud je utvrdio odgovornom Sloveniju za povredu prava na mirno uživanje vlasništva (čl.1. Protokola 1. uz Konvenciju) i prava na učinkovito pravno sredstvo (čl.13. Konvencije) štedišama koje su svoju deviznu štednju položile u podružnice Ljubljanske banke izvan teritorija Slovenije, te Srbiju za neisplatu devizne štednje položene u Invest banci izvan teritorija Srbije.
Također je Sud presudio da propusti Slovenije i Srbije da podnositelje zahtjeva (tužitelje) u ovom predmetu, ali i sve druge osobe u istom pravnom položaju uključe u određene sheme povrata te štednje, predstavlja sustavni problem.
Stoga obje države trebaju u roku od šest mjeseci od konačnosti ove presude omogućiti podnositeljima i svima drugim štedišama u istom položaju isplatu stare devizne štednje pod istim uvjetima kao što je omogućeno onima koji su imali; staru deviznu štednju u podružnicama slovenskih banaka u R Sloveniji, odnosno srpskim državljanima koji su imali štednju u poslovnicama srpskih banaka na području Republike Srbije", stoji u Vladinom priopćenju.
MVEP: Ovom se presudom nedvojbeno utvrđuje odgovornost Slovenije
Nakon što je Europski sud za ljudska prava presudio da je Slovenija odgovorna za povrat stare devizne štednje štedišama podružnica Ljubljanske banke izvan Slovenije, iz Ministarstva vanjskih i europskih poslova poručuju da se ovom presudom nedvojbeno utvrđuje odgovornost Slovenije, donosi Index.hr.
"Mi i dalje radimo na traženju kompromisnog rješenja za prenesenu štednju hrvatskih građana. Kada je riječ o neprenesenoj štednji, o njoj nema spora jer je obuhvaćena ovom presudom", priopćili su iz Ministarstva vanjskih i europskih poslova.
Erjavec najavio žalbu
Ministar vanjskih poslova Republike Slovenije Karl Erjavec najavio je da će se Slovenija žaliti na presudu.
"Moram reći da ću kao ministar vanjskih poslova predložiti da Slovenija podnese žalbu na tu presudu Europskog suda. Kao prvo, zbog toga što je, po mome uvjerenju, neosnovana - odnosi se na pitanje koje spada u pitanja nasljedstva i zbog toga smatramo da je to pitanje potrebno rješavati u okviru pitanja nasljedstva, a ne u okviru sudskih postupaka. Drugo, ono što ta presuda osporava je osporavanje principa teritorijalnosti. Vi znate da su nekadašnje republike koje su sada postale neovisne države preuzele obveze za devizne štediše na području svog teritorija. Tako je Slovenija preuzela odgovornost za devizne uloge na teritoriju Slovenije. Isto su napravile i neke druge novonastale države", rekao je.
"Vrlo bih jasno želio kazati kako to pitanje nema utjecaja na otvoreno pitanje koje Slovenija ima s Hrvatskom vezano uz devizne štediše. Tu je u pitanju preneseni dug i svaka država preuzela je odgovornost na svom teritoriju za svoje devizne štediše. Očekujem kako će odgovarajuća žalba biti podnesena u što kraćem roku - nakon što ćemo pomno proučiti presudu Europskog suda. Uvjeren sam da će Slovenija u toj žalbi biti uspješna jer argumentacija presude Europskog suda ne odražava činjenično stanje vezano uz problem štediša, osobito štediša u BiH. Moram reći da je Ljubljanska banka u BiH 1993. godine nacionalizirana te je tako bila prekinuta veza između države Slovenije i Ljubljanske banke. Mi ćemo tu presudu proučiti i, kao što je bilo rečeno, Slovenija će podnijeti žalbu na tu presudu Europskog suda, koja još nije konačna", izjavio je Erjavec.
Nema komentara
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Gospari.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Gospari.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
Komentari su skriveni prilikom pregleda članka da se sadržaj ne indeksira na Internet tražilicama. Potrebno je izvršiti akciju ( klik na gumb PRIKAŽI KOMENTARE ) kako bi se komentari prikazali.
Komentiraj članak
Potrebna je prijava kako biste komentirali.