Autobiografski roman

"Fališ mi" – priča života Mani Gotovac slomila srce publike

"Dragi Anušak, vidjela sam te prvi put u zori, baš kao što je i sada u rodilištu, poslije sam javila mami da si ružna .... Kada sam te počela dojiti kao moje ružno pače, pretvarala si se u najljepšu labudicu na svijetu. Mi smo dvije prošle zajedno malo manje od šest čudesnih godina. Znala sam da mi je pokraj tebe dobro i da mi ništa drugo ne treba. Ništa na svijetu mi nije falilo.....Rodila sam svoju ljubav, jesi li zato morala otputovati i kamo si i kome, molim te otišla.....", stoji u pismu Ani iz 1986. kada je autorica s mužem dočekivala Novu godinu u Madridu, a bila je zora baš kao i onda kada se Ana rodila.

"Fališ mi" – priča života Mani Gotovac slomila srce publike
Radi se o "Jeseni“ života autorice Mani Gotovac, ulomku iz novog autobiografskog romana "Fališ mi“, u kojem opisuje bolest i smrt kćeri. Rijetka su predstavljanja knjiga na kojima prvi red stoji suznih očiju bez srama, a ostali sakrivaju suze u drugim redovima, a upravo tako večeras je bilo pred prepunim auditorijem u Interuniverzitetskom centru.

Na predstavljanju su sudjelovali književnik Luko Paljetak koji je govorio o najpotresnijem razdoblju života autorice.
"Ovo poglavlje "Jesen" donosi bol do koje riječ jedva može doprijeti, jer svaka je bol vezana za vrijeme, a riječi o vremenu ne vole voditi računa. Riječi se u ovoj knjizi čvrsto vezuju za vrijeme, stoga su bol i kada jesen pređe u ljeto“, govori Luko Paljetak.

"To je poglavlje neprekidno uređivala, željela je što preciznije predočiti svoje stanje, pokazala je kako je napukla kao osoba, svoju intimu je razotkrila u dva lika. Jedan je Đive od mora, koja je lokalno obilježena i tiha, a druga je M.G. (Mani Gotovac) javna osoba koja ganja karijeru i nekoliko mjeseci nakon smrti djeteta oblači visoke pete i jarko crvenu haljinu na Stradunu“, govori Velimir Visković.

U drugom djelu knjiga govori o kazališnim iskustvima autorice, osobito o teatrima u kojima je bila ravnateljica Teatar &TD, odnosno intendantica HNK u Splitu i Rijeci. Poseban dio zauzima i poglavlje u kojem govori pod kojim je okolnostima napustila Rijeku, a mnogo je riječi i o Dubrovniku za koji je posebno vezana.
Jagoš Marković istaknuo je kako je riječ o vrhunskoj literaturi, “Sve je osobno, javno i nijemo, sve je njeno. Ovo je tema za divljenje bez kraja. Znači nastavit će se”, zaključio je.
  • Autor: Azra Hadžić
  • Foto: AH/PortalOko
  • Objavljen: 09.08.2012 00:17
  • Posljednja izmjena: 09.08.2012 00:19

Nema komentara

Komentiraj članak

Potrebna je prijava kako biste komentirali.