Sankcije za Hrvatsku
Što se tiče mogućih posljedica ako bi se pokazalo da Hrvatska ne koristi stvorene strukture i ne ispunjava preuzete obveze, diplomat odbija govoriti o sankcijama poput eventualne odgode članstva ili zamrzavanja sredstava iz fondova, jer još "ništa u vezi s tim nije dogovoreno i tek treba vidjeti kakva će biti rješenja". "O tome tek treba razgovarati, moguće je da to bude neka vrsta upozorenja i nakon toga bi se zajedno s Hrvatskom tražilo rješenje za uočeni problem ako do njega dođe", rekao je taj diplomat.
"S nestrpljenjem očekujemo da se pregovori završe, mi smo spremni i za zatvaranje pregovora u lipnju, ako Komisija potvrdi da su uvjeti ispunjeni," rekao je diplomat koji je želio ostati neimenovan.
Proteklih dana, pojedini mediji u zemljama članicama EU-a špekulirali su da Francuska zajedno s još nekim zemljama želi usporiti pregovore, a neki su navodili izjavu neimenovanog europskog diplomata, koji je rekao da Pariz želi završetak pregovora u srpnju, kada su ljudi na plaži i kada bi završetak pregovora prošao manje zapaženo u javnosti.
"Za završetak pregovora ne trebamo čekati ljeto, mi smo spremni za završetak čim se potvrdi da su ispunjeni uvjeti", rekao je francuski diplomatski izvor.
Hrvatska u "novom modelu Schengena"Francuska predlaže određene promjene u Schengenskom sporazumu kako bi se lakše upravljalo kriznim situacijama, poput nedavnog priljeva velikog broja izbjeglica iz Tunisa na talijanski otok Lampedusu.
Stoga želi da Hrvatska, kada bude ulazila u schengenski prostor, uđe u "novi, reformirani model Schengena", rekao je francuski diplomatski izvor, dodajući da to nema nikave veza s monitoringom nakon članstva i da to ne treba brkati s monitoringom od zaključenja pregovora do ulaska u EU.
Tumačenje da Francuska želi usporiti završetak pregovora nastalo je nakon što je Pariz predložio program praćenja Hrvatske od završetka pregovora do ulaska u članstvo, ali prema europskim diplomatskim izvorima, taj bi prijedlog mogao olakšati, a ne usporiti ulazak Hrvatske, posebice tijekom ratifikacijskog procesa u zemljama članicama.
Diplomatski izvori ističu da tu nije riječ o nadzoru praćenja ispunjavanja uvjeta, jer će se zaključenjem pregovora Hrvatsku smatrati spremnom za članstvo, nego da je riječ o tome da se vidi koriste li se strukture i mehanizmi koji su uspostavljeni tijekom pristupnih pregovora. Na taj način bi se u praksi vidjelo daju li provedene reforme rezultate.