Gadafi obećava demokraciju dok njegovi vojnici siluju žene

U džepovima našao sam Viagru, a kod nekih i kondome

Gadafi obećava demokraciju dok njegovi vojnici siluju žene

TRIPOLI, 5. travnja 2011.
- Televizija  Al Jazeera bjavila je krajem prošlog tjedna razgovor sa libijskim liječnikom iz grada Ajdabiye koji joj je otkrio kako su pregledom džepova Gadafijevih vojnika pronašli Viagru i kondome

- U džepovima našao sam Viagru, a kod nekih i kondome. Imali su namjeru silovati žene, siguran sam u to -  kaže Suleiman Rejadi te dodaje kako su dvije žene u bolnici silovane od strane gadafijevih snaga.

Podsjetimo, svijet je nedavno obišla snimka nasretne Eman al-Obeidi, koja je stranim novinarima tvrdila da su je silovala petorica vojnika, no cijeli slučaj dobio je neobičan preokret kad je protiv Eman podignuta optužnica zbog okaljavanja časti vojnika.

NATO još 6 mjeseci nad Libijom

NATO je izveo zračni napad u utorak na snage vjerne libijskom vođi Moameru Gadafiju, tridesetak kilometara istočno od naftne luke Brege gdje danima bijesne sukobi za kontrolu tog grada, prenosi AFP.

Zračni napad je izveden tridesetak kilometara od Brege, gdje su uništena dva vozila. U zračnom napadu nije bilo žrtava, a vojnici su uspjeli pobjeći iz vozila, javlja AFP.

Zračni udari zapadne koalicije pod NATO-ovim zapovjedništvom nisu dosad uspjeli zaustaviti progadafijeve snage. Britanske zrakoplovne snage objavile su u ponedjeljak da će još najmanje šest mjeseci sudjelovati u operacijama nad Libijom, prenio je BBC.

Velika Britanija, Francuska i SAD počeli su zračne napade 19. ožujka, na temelju rezolucije UN-a o zoni zabrane leta nad Libijom u svrhu zaštite civile u sukobu pobunjenika i režimskih snaga. Libijska vlada odbacuje svaku optužbu o napadima na civile i tvrdi da se bori samo protiv oružanih skupina povezanih s Al Kaidom.

Libija spremna na demokraciju

Libija je spremna održati izbore i reformirati svoj politički sustav, ali samo narod može odlučiti hoće li Moamer Gadafi ostati na njezinu čelu, izjavio je u ponedjeljak navečer glasnogovornik libijske vlade Musa Ibrahim.

"Mi možemo imati bilo kakav politički sustav, bilo kakvu promjenu: ustav, izbore, bilo što, ali to mora odlučiti narod", rekao je Ibrahim na tiskovnoj konferenciji.

"Tko ste vi, zapadnjaci, da odlučujute što Libijci trebaju učiniti? Zašto zapadne vlade ne kažu: libijski narod mora odlučiti hoće li libijski vođa otići ili ostati, hoće li zemlja imati ovakav ili drugačiji politički sustav?", naglasio je, odgovarajući na pitanje vode li se o tome pregovori sa Zapadom.

Ibrahim je kazao da nitko izvana Libiji ne može nametati uvjete, čak i kada je zemlja spremna na razgovore o prijedlozima o uvođenju demokracije, transparentnosti, slobode medija ili protukorupcijskih zakona.

Još je jednom naglasio da vladine snage ne sudjeluju ni u kakvim napadima na civile.

Libijska televizija u ponedjeljak navečer u živo je prikazala Moamera Gadafija kako pozdravlja pristaše iz terenskog vozila koje je izašlo ispred njegove rezidencije Bab al-Azizije u Tripoliju. Gadafi im je kratko mahao kroz otvoreni krov.

U međuvremenu je američko ministarstvo financija objavilo da je ukinulo sankcije protiv bivšeg libijskog ministra vanjskih poslova Muse Kuse. On sada može raspolagati svojom imovinom i računima u Sjedinjenim Državama. Ministarstvo je objavilo kako je taj potez namijenjen ohrabrenju ostalih dužnosnika iz Gadafijeva okružja da ga napuste.

SAD povukao zrakoplove

Američka vojska je povukla borbene zrakoplove iz međunarodne kampanje u Libiji, objavio je Penatgon nakon što je Washington ovog vikenda pristao produžiti svoje napade tijekom 48 sati.

Početno su SAD predviđale povući svoje borbene zrakoplove i rakete Tomahawk iz operacija nakon vikenda, jer su njihovi saveznici iz NATO-a preuzeli vođenje operacija u četvrtak, ali u nedjelju je Washington prihvatio traženje NATO-a da vodi udare u Libiji do ponedjeljka zbog "lošeg vremena".

Od ponoći između ponedjeljka i utorka niti jedan američki borbeni zrakoplov nije poletio, objavio je satnik Darryn James, glasnogovornik Penatgona koji je naglasio da su zrakoplovi spremni za intervenciju u slučaju da to NATO zatraži.

Od ponoći s nedjelje na ponedjeljak i sljedećih dvanaest sati američki borbeni zrakoplovi su izveli najmanje dva leta, ali niti jedna raketa Tomahawk nije ispaljena, dodao je satnik James. Američka vojska od sada će osiguravati samo zrakoplove za ospkrbu u letu i za misije nadzora. (PortalOko)
  • Autor: Gospari.hr
  • Foto: Gospari.hr
  • Objavljen: 05.04.2011 11:35
Šalji dalje:

Nema komentara

Komentiraj članak

Potrebna je prijava kako biste komentirali.