Gadafiju zamrznuti računi, ali ne i 144 tone zlata

Želeći ga spriječiti da ubija svoje vlastite građane, svjetska za­jednica odlučila je Gadafiju i njegovoj vladi oduzeti i sredstva za kupnju oružja, plaćanje vojske i vođenje rata, pa mu je zamrznula svu imovinu u inozemstvu.

Gadafiju zamrznuti računi, ali ne i 144 tone zlata
LIBIJA, 28. ožujka 2011. - Želeći ga spriječiti da ubija svoje vlastite građane, svjetska za­jednica odlučila je Gadafiju i njegovoj vladi oduzeti i sredstva za kupnju oružja, plaćanje vojske i vođenje rata, pa mu je zamrznula svu imovinu u inozemstvu. Međutim, Financial Times je upozorio da Gadafi, odnosno libi­jska centralna banka pod njegovom kontrolom, posjeduje golemu količinu zlata kojima može financirati svoj osobni građanski rat. Osim što raspolaže s najvećim derivatom nafte u sredozemnom moru, u rukama Gadafija se nalazi i jedna od najvećih hrpa zlata na svijetu, koja se procjenjuje na 6,5 milijardi dolara, odnosno 143,8 tona zlata pohranjenih u Libijskoj centralnoj banci, a što čini 4,6 posto njezinih “deviznih” pričuva. Po količini zlata koje posjeduje, Libija je 23 zemlja na svijetu. Većina toga zlata se nalazi na jugu Libije kod grada Sabha. Od tamo nije ni daleko do Nigera i Čada, gdje čekaju Gadafiju odani plaćenici, koji će za malo toga zlata ići u rat protiv saveznika.

Austrija je zamrznula Gadafijevu imovinu, članova njegove obitelji i suradnika, a središnja austrijska banka objavila je da je blokirala 1,2 milijarde eura libijskih depozita u austrijskim bankama. Engleska je također stavila veto na Gadafijevu imovinu i ukinula mu diplomatski imunitet. Smatra se da Gadafijeva obitelj posjeduje milijarde dolara u ulaganjima u Londonu, a samo sin Saif 10 milijuna funti. U Kanadi je blokirana Gadafijeva imovina u vrijednosti od 2,4 milijarde američkih dolara. Libijski udjeli u inozemnim tvrtkama i fondovima, ulaganja u inozemne državne obveznice, vlasništvo nad nekretninama i pokretninama svugdje u svijetu su zamrznuti i oduzeti Gadafiju i njegovoj kliki, no zlato mu i dalje stoji na raspolaganju.

Sasvim sigurno, niti jedna inozemna centralna niti poslov­na banka neće kupovati zlato za koje bi znala da potječe iz Libije, ali Gadafi i njegovi sljedbenici preko afričkih granica zlatom ipak mogu kupovati opre­mu i potrepštine te isplatiti čitavu paravojnu jedinicu koja će ubijati civile. Cijena zlata, za razliku od cijene obveznica ili dionica, ne ovisi o državi koja ih posjeduje ili emitira, a prošlog tjedna je dosegnula novi rekord a to je 1.444 dolara za uncu.

Najviše zlata u nacionalnim rezervama imaju Sjedin­jene Države što iznosi 8.133,5 tona u visini 68,70 posto pričuva, slijedi Njemačka s 3.407,6 tona, 64,6 posto rezervi, MMF 3.005,3 tone pa Italija i Francuska sa po 2,5 tisuća tona u visini 63-64 posto rezervi dok Hrvatska narodna banka ne posjedu­je monetarno zlato, kaže izvještaj ST Investa, tvrtke za upravljanje investicijskim fondovima. (Sanja Živković/PortalOko)

 

 

  • Autor: Gospari.hr
  • Foto: Gospari.hr
  • Objavljen: 28.03.2011 12:26
Šalji dalje:

Nema komentara

Komentiraj članak

Potrebna je prijava kako biste komentirali.