Haplogrupa I, koja se uzdigla prije otprilike 25.000 godina na Balkanskom poluotoku za vrijeme posljednjeg ledenog doba, ekskluzivno je povezana sa Hrvatskom populacijom. Po prvi put u ljudskoj povijesti, u mogućnosti smo otkriti svoju povijest sa 100% preciznošću tako što se oslanjamo na redoslijed DNA koda koji postoji u svakom živom biću na našoj planeti.
Haplogrupe su DNA markeri koji su često geografijski orijentirani, te se koriste za praćenje zajedničkih predaka čitave populacije. Ovi markeri su često još više podijeljeni, dodatnim slovom ili brojem koji simbolizira još dublju pukotinu među ljudima. Na primjer, Hrvati i Bošnjaci imaju najvišu frekvenciju Haplogrupe 12a2, a to je marker koji se može pronaći samo unutar granica Hrvatske, Bosne i Hercegovine te malo više od pola Crne Gore.
Otkad su se pojavila istraživanja, može se predložiti da su Bošnjaci i većina Crnogoraca po svim genetičkim podatcima, etnički Hrvati. Mapa slijeva pokazuje genetički marker 12a2 ograničen na Hrvatsku (32%), Bosnu (40%-50%), te na otoke Hvar (66%), Korčulu (52%), Brač (36%) i Krk (9.5%). Odemo li sjeverno (prema Sloveniji) vidimo da marker nestaje i postaje slabiji. Isti fenomen nastaje i ako pogledamo prema Ulcinju, lociranom u Crnoj Gori, te ako pogledamo u Albaniju i Srbiju.
Prije 25.000 godina Halpogrupa I pojavila se iz Haplogrupe IJ, zajedničkog pretka Haplogrupe I i Haplogrupe J. Haplogrupa I smatra se ekskluzivnim Hrvatskim markerom prema Genebase.com i autoru Dr. Ivanu Juriću, koji je u svojoj knjizi „Genetičko podrijetlo Hrvata“ napisao da bi se marker 12a2 trebao zvati „Hrvatski marker“. Dr Jurić objašnjava da je Haplogrupa samo Hrvatska, a ne i Bošnjačka, jer dolazi iz današnje Hrvatske te se širila istočno, prema Bosni, i južno prema Crnoj Gori, čineći obje zemlje sličnima.
Haplogrupa IJ došla je iz Haplogrupe F, te je mutirala u Haplogrupu I u današnjoj Hrvatskoj (pretpostavlja se da je nastalo na području oko grada Splita). Haplogrupa F nastala je u Africi prije otprilike 50.000 godina te se širila sjeverno, prema Bliskom Istoku i mutirala te se promijenila u IJ, popraćena nastankom Haplogrupe I u Hrvatskoj.
Trebaju li se tada Bošnjaci smatrati Hrvatima? To je političko pitanje, a ne znanstveno. Znanost ne zna za barijere koje su postavile političke institucije. Genetski rečeno, Hrvati i Bošnjaci su neprimjetni. Oni, zajedno sa polovicom populacije Crne Gore (do Ulcinja) su isti ljudi. Genetički, jedan narod, ali kulturno? To je drugo poglavlje i nije vezano za znanost.
Prema genetici, neki Bošnjaci imaju više Hrvatskih markera nego neki Hrvati iz Hrvatske. Kako je to moguće? Još jednom, znanost ne vidi kulturu ili nacionalnost. Ona vidi samo genetski kod, star tisuće godina. Najbolji odgovor je da su ti individualci koji nose Haplogrupu 12a2 markera, jednostavno „etnički Hrvati“. Na primjer kada bi bio jedan samo prozvani Bošnjak, ali imao velik postotak 12a2 Haplotipa, on bi bio etnički Hrvatski Bošnjak. Crnogorac, koji bi imao isti rezultat, bi bio etnički Hrvatski Crnogorac. Želimo istaknuti da je nacionalnost osobe (Bošnjak, Crnogorac, itd) osobna deklaracija i osjećaj, ali etnički raspored određen je genetičkim faktorom na kojeg osobna deklaracija ne može utjecati.