Otkako je 4. kolovoza na snagu stupio novi Zakon o legalizaciji bespravno sagrađenih objekata, više tisuća građana podnijelo je zahtjev za legalizaciju svoje gradnje Ministarstvu graditeljstva, a pojavili su se i prvi problemi "na terenu".
Iskoristiti priliku
-Naravno da su ovlašteni geodeti svojim klijentima dužni izdati račun sa svim stavkama i cijenama svih obavljenih usluga. A što se tiče načelne primjedbe da su cijene prevelike za tako malo rada, moram reći da je za jedan prosječan posao legalizacije geodetu potrebno dva dana rada i da to naplati oko 2000 kuna. Znači, izlazak na teren, identifikacija čestice na kojoj je objekt sagrađen pa nekoliko sati snimanja, povratak u ured, pa obrada snimljenog materijala. Drugi dan odlazak u katastar, čekanje u redu pa upis tog objekta u knjige... – nabraja nam sve faze rada predsjednik Komore Branko Kleković. Iako svi koji žele legalizirati bilo kakav objekt bilo koje površine sve potrebne informacije, s tablicom okvirnih (ali ipak prilično preciznih) cijena za geodetske i za arhitektonske usluge, imaju na web-stranici Ministarstva graditeljstva, jasno je da će sličnih slučajeva biti još jer mnogi, pogotovo stariji ljudi u ruralnim sredinama, nisu na "ti" s internetom, a naći će se uvijek i onih koji su takvu situaciju spremni iskoristiti. Kao i uvijek kad je u pitanju velik novac, bit će i prevarenih.
Ako uzmemo u obzir da u Hrvatskoj postoji 300.000 bespravno sagrađenih objekata i recimo da sto tisuća vlasnika podnese zahtjev za legalizaciju pa se potom obrati ovlaštenom geodetu, uz prosječnu cijenu usluge od 2500 kuna, geodetska bi branša mogla zaraditi najmanje 250 milijuna kuna u procesu legalizacije.
Ovlaštenih inženjera geodezije trenutačno je 760 pa ispada da bi svaki od njih mogao zaraditi barem oko 330.000 kuna. Koliko će zaraditi, u komori ne žele nagađati iako im naša procjena izgleda poprilično realna.
Koliko će geodeti stvarno zaraditi ovisi i o umješnosti pregovaranja vlasnika bespravno sagrađenih objekata.
Naime, cijena na web-stranicama ministarstva (recimo, geodetska snimka kuće od 200 četvornih metara stoji između 2200 i 2400 kuna plus PDV) samo je okvirna, ali ne i obvezna.
Ne postoji točan cjenik
– Točno. Svaki kupac naših usluga ima pravo tražiti najpovoljniju cijenu jer ne postoji cjenik kojeg se članovi komore moraju držati. Cjenik koji propisuje točne iznose za svaku pojedinu geodetsku uslugu nije na snazi jer ga je bivši ravnatelj Državne geodetske uprave odbio potpisati. Ovlašteni geodeti sami dogovaraju cijenu usluge sa svojim klijentima, ali mogu reći da su stvarne cijene vrlo slične onima koje se nalaze na web-stranici ministarstva – kaže Branko Kleković, predsjednik Hrvatske komore ovlaštenih inženjera geodezije, donosi Večernji.hr.