Prehrana

GMO milijuni: Rekordan profit Monsanta

Američki Monsanto, najveći svjetski proizvođač genetski modificiranog sjemena (GMO), utrostručio je prodaju u prvom fiskalnom kvartalu zahvaljući dobroj prodaji sjemena kukuruza u Latinskoj Americi. Prodaja je porasla za 21 posto i dostigla je 2,9 milijardi dolara

GMO milijuni: Rekordan profit Monsanta

Multinacionalna kompanija čije je sjedište u St. Louisu, tako je zaradila 339 milijuna dolara, odnosno 63 centa po dionici. U istom periodu prošle godine kompanija je ostvarila zaradu od 126 milijuna dolara, odnosno 23 centa po dionici. Najveći rast prodaje je u Argentini, Brazilu, Meksiku i drugim zemljama. Za razliku od ovih latinoameričkih država, Monsanto nije uspio napraviti profit u Peruu gdje je zakonom zabranjen uvoz GMO sjemena, stoke i ribe, ali također i domaća kultivacija GMO proizvoda

Ova američka biotehnološka kompanija je, međutim, zabilježila je veće gubitke u prvom tromjesečju protekle godine zbog pada potražnje za sjemenom kukuruza i pamuka. Usprkos tome, kompanija prošle godine je imala profit veći od jedne i pol milijarde dolara.

Monsanto je multinacionalna kompanija, koja se u prošlosti bavila proizvodnjom kemijskog oružja, a čija je sadašnja osnovna djelatnost biotehnologija. Kompanija drži oko 90 posto svjetskog tržišta. Među najpoznatijim proizvodima je genetski modificirano Roundup Ready sjeme soje.

Monsanto je na meti mnogih anti-globalističkih kampanja posebno zbog sjemena soje. Monsantovo sjeme soje je tako modificirano da donese veći prinos i da odbije štetočine, međutim, jedan od problema sa GMO sjemenom je što kada se jednom zasije, na tom zemljištu više ništa drugo ne može rasti.

A vlasnik sjemena je američka kompanija Monsanto, koja na taj način postaje “gospodar života”.

Među stručnjacima postoje poprilična neslaganja kada je riječ o posljedicama genetski modificirane hrane po zdravlje.

Tehnologija uzgoja biljaka je olakšana, ali eksperimenti su pokazali da takvi organizmi mogu biti toksični u mjeri koja je štetna i po ljude. Postoji i mogućnost unošenja neželjenih gena u genom primatelja, što može dovesti do stvaranja mutacija i teških oboljenja.

  • Autor: e-novine
  • Foto: Ilustracija
  • Objavljen: 10.01.2013 00:11
  • Posljednja izmjena: 10.01.2013 00:12

Nema komentara

Komentiraj članak

Potrebna je prijava kako biste komentirali.