In memoriam

GODIŠNJICA SMRTI OSLOBODITELJA DUBROVNIKA: Je li se itko u Gradu sjetio generala Bobetka?

Uz činjenicu da je danas godišnjica smrti posljednjeg komunističkog vlastodršca, kasnije i premijera u demokratskoj Hrvatskoj, Ivice Račana, godišnjica je i smrti hrvatskog generala Janka Bobetka, kojeg je taj isti Račan odbio izručiti Haagu kada se protiv njega pojavila optužnica početkom ovog stoljeća.

GODIŠNJICA SMRTI OSLOBODITELJA DUBROVNIKA: Je li se itko u Gradu sjetio generala Bobetka?
Naime, Janko Bobetku bio je jedan od ljudi koji su stekli najveće povjerenje prvog hrvatskog predsjednika, dr. Franje Tuđmana. Janko Bobetko umro je 29. travnja 2003. godine nekoliko mjeseci prije pada Račanovog režima, inače Račan je imao veliko poštovanje prema generalu Bobetku s obzirom kako ga je za vrijeme 'haške krize' posjetio u njegovom domu u Zagrebu.
Slika u članku
Nema tu para,
kakav Bobetko?

Bobetko je preminuo od zatajenja cirkulacijskog i respirativnog sustava u 84 godini života.

Desetog travnja 1992. Franjo Tuđman imenovao je generala Bobetka generalom zbora Hrvatske vojske koji je vodio oslobodilačke operacije na južnom bojištu te ima velike zasluge u operacijama oslobođenja dubrovačkog zaleđa i protjerivanju velikosrpskih fašista iz okolice Dubrovnika natrag prema Crnoj Gori.

Zasluge za oslobođenje Hrvatske generala Bobetka Fanjo Tuđman prepoznao je s obzirom kako je te iste godine, dakle, 1992., 20. studenoga Bobetko imenovan načelnikom glavnog stožera hrvatske vojske zamijenivši na toj dužnosti generala Antuna Tusa. Bobetko je na mjestu načelnika glavnog stožera HV-a ostao sve do umirovljenja 15. srpnja 1995. godine. Od te godine pa sve do 1999. general Bobetko bio je zastupnik HDZ-a u Hrvatskom državnom saboru.

 

U knjizi 'Sve moje bitke', koju neki smatraju i podlogom za kasniju optužnicu' protiv Bobetka, general je opisao događaje iz nedavne blistave hrvatske povijesti.

U knjizi je general predočio dokumente i vojne zemljovide o vojno-policijskim akcijama "Čagalj" u Hercegovačkom zaleđu južne Hrvatske, "Tigar", "Maslenica", "Medački džep", "Bljesak" i "Oluja".

Koliko je Bobetko bio uvjeren u ispravnost svog puta možda najbolje dokazuje činjenica je rekao, odnosno, napisao u knjizi: "Imam čist obraz koji mi dopušta da iza sebe ostavim pisani trag u svemu što sam radio i dovršio kroza svoj više od pet desetljeća dug vojni i politički život"... Živ u Haag hrvatski general Janko Bobetku nije želio otići te je preminuo u Zagrebu odbivši primiti optužnicu poručivši da će se braniti ukoliko bude potrebno.

Inače, velikosrpski fašisti su Bobetku posvetili pjesmu: ''Oj Bobetko šta si naumio na Krajinu kad si udario....Titin generale platit ćeš nam za Ravne Kotare...''

  • Autor: Gospari.hr
  • Foto: Agencije
  • Objavljen: 29.04.2014 14:00
  • Posljednja izmjena: 29.04.2014 14:03

Nema komentara

Komentiraj članak

Potrebna je prijava kako biste komentirali.