Stupanj transparentnosti mjeren je u pet osnovnih dimenzija transparentnosti: javnost sjednica vijeća, javnost rada i odluka izvršne vlasti, primjena Zakona o pravu na pristup informacijama, suradnja s civilnim društvom i izravna participacija građana u odlučivanju.
Dubrovnik se nije proslavio u provedenom istraživanju, a Vlahušićeva uprava pokazala se kao nedovoljno transparentna.
Brojni su razlozi navedeni, primjerice kako pravo praćenja sjednica nemaju građani, zatim da na Internetu nema podataka o koordinatoru za savjetovanje sa zainteresiranom javnošću, pa čak nijedno očitovanje ili sažeto objedinjeno obrazloženje neprihvaćenih primjedaba u razvoju neke lokalne politike, projekta ili općeg akta (mimo prostornih planova), sve sukladno Kodeksu savjetovanja sa zainteresiranom javnošću.


Navodi se i kako nema kontakta službenika za informiranje ili osobe za kontakte s građanima, niti se izravno navodi Zakon o pravu na pristup informacijama.
Istraživanje je pokazalo i kako je
transparentnost veća u gradovima nego u općinama, a županije su većim dijelom transparentne.

U DNŽ najtransparentniji grad je Korčula. Konavle su se smjestile na 60 mjestu, Ploče na 89, Župa na 153, Opuzen na 209, Metković na 212 dok se Dubrovačko primorje našlo na 248 mjestu transparentnosti.
Prema GONG-ovim kriterijima 'najnetransparentnije' su općine Ston, Zažablje, a Općina Smokvica nalazi se na pretposljednjem od 363 mjesta.
Nema komentara
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Gospari.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Gospari.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
Komentari su skriveni prilikom pregleda članka da se sadržaj ne indeksira na Internet tražilicama. Potrebno je izvršiti akciju ( klik na gumb PRIKAŽI KOMENTARE ) kako bi se komentari prikazali.
Komentiraj članak
Potrebna je prijava kako biste komentirali.