PIŠE: Marina Tenžera
U Hrvatskoj, zemlji strave i užasa, konačno smo doživjeli javno priznanje samoga premijera koji je ustvrdio kako pri dolasku na vlast 'nije ništa obećavao', te pojasnio radosnim masama preko medija 'da je Plan 21'. koji je krajem 2011. godine predstavljen kao spasonosan za izvlačenje Hrvatske iz krize, zapravo bio samo – figurativan!? Konstatacija samog premijera neodoljivo podsjeća na njegovu skandaloznu rečenicu o Hrvatskoj kao 'slučajnoj državi', koja je izazvala masovan gnjev svih onih koji su željeli živjeti u samostalnoj Hrvatskoj, a pogotovu onih koji su se za nju borili ili izgubili člana obitelji u ratu.
Oporba više ni ne mora ništa govoriti, jer sve više političara iz vladajuće nomenklature, s ogromnim plaćama i privilegijama, ipak shvaća da u zemlji s 320 tisuća blokiranih građana, više od 300 tisuća nezaposlenih, i s 90 tisuća izbjeglih, s udrugom koja tijelima spriječava sudsko-bankovne deložacije, ipak nešto nije u redu.

I Milanovićev nekadašnji prvi čovjek Vlade, kojega se upravo grčevito držao prve godine mandata - Radimir Čačić, nakon izlaska iz zatvora nove mjere hrvatske Vlade, odnosno povećanje neoporezivog dijela plaće, nazvao je 'prelijevanjem iz šupljeg u prazno''.
'Dobro zvuči', rekao je Čačić, 'ali za dva mjeseca od toga neće biti ništa', komentirajući usput 'da je procjena Njemačke banke kako su Hrvatska i Ukrajina najbliže bankrotu dosta precizna ocjena'. No, usprkos tom zaključku i poražavajućoj činjenici da je Ukrajina u ratu s Rusijom, vidno mršav ali i preplanuo, (jer se nakon zatvora odmorio dvotjednim krstarenjem), Čačić je najavio u Varaždinu osnutak nove stranke reformista, zamislite reformista, pokazujući da ga u njegovoj želji za vlašću baš ništa ne može zaustaviti.
Prije nekoliko mjeseci i predsjednik države Jospović je kritizirao vladu u emisiji Hrvatskog radija 'S predsjednikom uz kavu', predloživši da se 'uvede zakon o osobnom stečaju, koji bi olakšao položaj prezaduženim građanima i pravednije ovrhe. 'Moramo spriječiti situaciju u kojoj građani zbog nekoliko tisuća kuna duga ostaju bez nekretnina. Mora se postaviti razmjer između troškova i vrijednosti ovrhe', kazao je Josipović.

Najoštriji u ocjenama je bio potpredsjednik Hrvatske seljačke stranke (HSS) i umirovljeni general, Darko Rukavina, koji je u ožujku ove godine u Osijeku izjavio 'da je aktualna vlast lažnim obećanjima prevarila sve građane, pa i hrvatske branitelje, te da je jedino rješenje u dovođenju narodne vlasti'.
Rukavina je ustvrdio kako se ništa od obećanja iz 'Plana 21' nije ostvarilo, osim '21 prevara i 21 laž', među kojima je i lažno obećanje da se neće smanjivati prava i primanja branitelja, koje vlast sramotno naziva 'povlastičarima', a njihova je jedina povlastica bila to 'što su imali priliku obraniti i stvoriti samostalnu hrvatsku državu'. Branitelji koji su obranili svoju domovinu danas postaju snaga koja 'to treba zaustaviti', istaknuo je Rukavina.
Tako se pokazalo da je Kukuriku koalicija samo nastavila nesretan niz hrvatskih vlada, i desnih i lijevih, koje su velikim riječima prikrivale vlastitu nesposobnost, nedostratak planova i reformi, stvarale enormna osobna bogatstva i dignule visoko ljestvicu kriminala u Hrvatskoj. Milanovićeva obećanja krajem 2011. kako će 'visoku nezaposlenost zamijeniti visokim BDP-om' rezultirala su još većom nezaposlenošću, dok je gospodarstvo palo 11. kvartal za redom, pa je Hrvatska jedna od rijetkih zemalja svijeta u kojima će BDP pasti i u 2014. godini. Prema podacima Međunarodnog monetarnog fonda, od ukupno 180 zemalja, pad BDP-a očekuje se u Hrvatskoj, Venezueli, Barbadosu, Ekvatorijalnoj Gvineji, Cipru i Libiji.

Kako u susjednoj Italiji redovito brzo padaju nesposobne vlade, građani se s pravom pitaju što će Kukuriku koalicija raditi još godinu dana i četiri mjeseca s takvim poražavajućim rezultatima? Pokazalo se da u tri godine nisu bili u stanju pokrenuti jednu jedinu tvornicu, ali su zato stotine tvrtki odveli u stečaj, uništili malo poduzetništvo, devastirali poljoprivredu i industriju, i, paradoksalno, kao lijeva vlast, uništili radnička prava. Ali vladajućoj garnituri naravno ne pada na pamet odlazak ili sastavljanje kakve nove vlade spasa u kojoj bi doista sjedili stručnjaci. Štoviše, krajem rujna Milanović s delegacijom odlazi ni manje ni više nego li Kaliforniju! U slavnoj Silicijskoj dolini posjetit će najjače svjetske tehnološke divove poput IBM-a, Microsofta, HP-a, Cisca, Oraclea, i to od 27. rujna do 3. listopada. Kako Hrvatska uopće nije konkurentna u infomacijskim tehnologijama, mnogima nije jasno čemu to putovanje koje podsjeća na premijerov put u Australiju kada su ga u većini gradova izviždali upravo hrvatski građani, a od gospodarskog učinka ili povezivanja hrvatskih i australskih tvrtki nije bilo ništa.
No, nema veze, dok Milanović sa svitom bude krstario Kalifornijom, u Hrvatskoj će se nastaviti deložacije građana koje marljivo prati Udruga Živi zid (već s ograncima diljem Hrvatske), a čiji su članovi više puta brutalno policijski isprebijani zbog pokušaja zaštite obitelji. Na društvenim mrežama upravo kruži video klip od prije tri dana kada je u Sukošanu nakon dvosatne intervencije policije, deložirana osmeročlana obitelj Koljđeraj, s kojom su se u kuću zaključali članovi Udruge.
Rezultat? 'Ukupno 17 članova udruge odvedeno je na kriminalističku obradu zbog ometanja sudskog izvršitelja u radu“', izjavio je glasnogovornik PU Zadarske Elis Žodan, i dodao kako je intervencija u Sukošanu 'završena, a obrada je u tijeku'.
Novi vlasnik Stefan Kurilić s otoka Paga ušao je u posjed, a kuću je kupio prije 15 godina na javnoj dražbi. Iz udruge Živi zid tvrde kako je obitelj iz kuće, vrijedne više od dva milijuna kuna, deložirana zbog duga od 66.000 švicarskih franaka i da se u tom slučaju radi o kršenju zakona i temeljnih ljudskih prava te zlouporabi pojedinih sudaca.

'Obitelj Koljđeraj svoj dom gubi na temelju nezakonitog i neosnovanog uknjiženja ovrhovoditelja na njihovu nekretninu, a što obitelj želi i može dokazati. U tu svrhu pokrenuli su i nekoliko parničnih i kaznenih postupaka, no sud je bio ustrajan da izvrši deložaciju i tako osam članova obitelji učnini beskućnicima', isatknuli su aktivisti naglasivši da 'sudovi više ne odgađaju deložacije'.
'Pozivamo sve ovršenike koje čeka deložacija da se 'probude' i priključe nam se, jer će nas sustav inače izbacivati jednog po jednog na ulicu', objavili su na svojim internetskim stranicama pokazavši put kojim je Hrvatska davno trebala krenuti u borbu protiv svih loših vlada koje su je dovele na rub ponora. /Marina Tenžera/