Dvodnevna radionica u organizaciji MedCities i Mediteranske zajednica za zaštitu biološke raznolikosti (MBPC-Interreg Med Program) obuhvatit će teme poput stvaranja preduvjeta pozitivnog suživota gospodarskog sektora i biološke raznolikosti, daljnjih poboljšanja u kontekstu zaštite morskih i kopnenih područja te obnove ekosustava u okviru strategije Europske unije.
Zamjenica Tepšić otvorila je današnju radionicu i u svom govoru istaknula je kako kao društvo moramo postati osvješteniji po pitanju iskoraka u promišljanjima i djelovanja usmjerenih prema očuvanju prirodnih resursa. Dodala je kako je Grad Dubrovnik jedan od članova udruženja MedCities te da organizacija radionice u Lazaretima predstavlja podršku brojnim hvalevrijednim susretima, inicijativama i projektima koji imaju za cilj potaknuti urbani i održivi razvoj lokalnih sredina na Mediteranu te u konačnici staviti u središte zaštitu prirode.
„Grad Dubrovnik veliku pozornost podredio je provođenju „zelenih projekata“ koji podrazumijevaju promicanje energetske učinkovitosti, korištenje obnovljivih izvora energije, unapređenje sustava gospodarenja otpadom i izgradnje održivog turizma kao glavne gospodarske grane Dubrovnika. Grad je prošle godine potpisao Akcijski plan za smanjenje plastičnog onečišćenja. To je prvi takav dokument u Hrvatskoj, koji uključuje ključne mjere za smanjenje otpada, a izrađen je suradnjom Udruge za prirodu, okoliš i održivi razvoj Sunce i WWF Mediterana, u sklopu globalne inicijative plastični pametni gradovi, kojoj se Dubrovnik priključio u srpnju 2020. godine. Dubrovnik je također prvi grad u Hrvatskoj koji 2019. godine nudi stopostotni sustav za dijeljenje električnih automobila. Sustav je to koji funkcionira kao nadogradnja javnog prijevoza na ekološki prihvatljiv način bez buke i štetnih emisija. Realizacijom kapitalnih investicija kojim podižemo kvalitetu i standarde života građana, nastojimo promicati korištenje obnovljivih izvora energije kroz projekte energetske obnove škola, vrtića i javnih zgrada“, kazala je zamjenica.
Osvrnula se u svom kratkom izlaganju na strateški projekt „Respect the City“ koji je krucijalan u izgradnji održivog turizma i odgovornog upravljanja destinacijom te brigu o prirodnim atrakcijama koji su nezaobilazne lokacije kako građana tako i posjetitelja grada.
„Sretni smo što imamo čisto i bogato okruženje, od Konavala, preko otoka, Dubrovačkog primorja i poluotoka Pelješca. U našem gradu i našoj županiji imamo brojne zaštićene dijelove prirode i lokalitete NATURA 2000 ekološke mreže Europske unije, među kojima je i rijeka Ombla, s koje se Dubrovnik od svog postanka opskrbljuje vodom i stoga pažnju posvećujemo tim izuzetno vrijednim prostorima. Istovremeno smo ponosni što smo sačuvali neke doista vrijedne oaze u Dubrovniku, kao što je otok Lokrum posebni rezervat šumske vegetacije, naša gradska zelena oaza, omiljeno mjesto Dubrovčana i turista“, zaključila je zamjenica gradonačelnika Tepšić.
Nema komentara
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Gospari.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Gospari.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
Komentari su skriveni prilikom pregleda članka da se sadržaj ne indeksira na Internet tražilicama. Potrebno je izvršiti akciju ( klik na gumb PRIKAŽI KOMENTARE ) kako bi se komentari prikazali.
Komentiraj članak
Potrebna je prijava kako biste komentirali.