Iz HEP-a je konkurenciji – slovenskom GEN-I-u i njemačkoj RWE Energiji, do sada otišlo gotovo 25.000 potrošača, u najvećem broju kućanstava, ali i oko tisuću poslovnih korisnika.
U prosjeku, RWE Energija i GEN-I nude struju jeftiniju do deset posto od HEP-ove, koji je vlastito pojeftinjenje najavio odavno, dolaskom konkurencije u lipnju, a Hrvatskoj energetskoj regulatornoj agenciji (HERA) zahtjev za pojeftinjenjem od oko šest posto predao početkom srpnja.
Ono što se nakon toga odigravalo između HERA-e i HEP-a nalikovalo je, i zapravo još uvijek nalikuje, loše uvježbanom igrokazu, čija je posljedica to da 2,3 milijuna HEP-ovih korisnika i dalje plaća skuplju struju nego što bi trebali, kao i to da državni HEP gubi sve više korisnika.
Još je krajem prošle godine u HEP-u, kako doznaje Novi list,
bilo dogovoreno, a u tim je dogovorima sudjelovao i tadašnji član uprave HEP-a, a danas njezin predsjednik
Tomislav Šerić, da se registrira novo poduzeće u vlasništvu HEP-a u koje će se prebaciti opskrba potrošača električnom energijom iz HEP ODS-a (HEP-Operator distribucijskog sustava), što se prije ili kasnije, sukladno pravilima EU-a, mora učiniti.
To je poduzeće, da je osnovano, moglo odmah po dolasku konkurencije na tržištu nastupati baš kao i ta konkurencija, odnosno bez odobrenja HERA-e slobodno formirati svoje cijene.
Međutim na čelu HEP-a su se dogodile promjene,
Zlatka Koračevića je zamijenio Šerić, novo poduzeće za opskrbu nije osnovano, a u ožujku je na snagu stupio novi Zakon o tržištu električne energije koji kaže da HERA mora donijeti novu metodologiju za određivanje iznosa tarifnih stavki, kao preduvjet za bilo kakav HEP-ov zahtjev za promjenom cijena.
OPŠIRNIJE