U sjeni masovne borbe za čisto preživljavanje pa i pravdu, korisnika kredita u "švicarcima" (makar se tu krije dobar broj situiranih koji su kredite koristili kao investicijske i kojima ni danas nije teško vraćati ih, ali će zahvaljujući naporima onih doista ugroženih i bogati profitirati!), blokiranih, deložiranih, odvija se i jedna pojedinačna, "obična" borba, malog čovjeka protiv sustava. A ta borba se doslovno vodi u mraku!
Mjesec dana bez struje
Naš sugrađanin je naime već gotovo mjesec dana bez struje. Nazovimo ga, R.F. zbog zaštite identiteta i potencijalnih privatnih problema, dok su puni podaci poznati redakciji. Isporuka električne energije mu je obustavljena, zbog naravno duga. Kako se osjeća, dok je sve tri marčane bure proveo u mraku i hladnoći svog 40 i nešto kvadrata stančića na Pujankama, dok se tušira u hladnoj vodi, dok mobitel puni kod prijatelja, teško je zamisliti, no od te borbe ne odustaje. Smatra da je u pravu, iako ne negira dug prema HEP-u. Smatra da bi ga Ustav trebao zaštititi kao i svakog drugog građanina u sličnoj situaciji, u kriznim vremenima, pogotovo jer su mu struju isključili protuustavno. A nije "sirotinja" – donedavno je bio uredno zaposlen, sad već peti mjesec čeka "pravu" mirovinu, jer kao nekadašnji državni službenik još uvijek dobiva tzv. akontaciju mirovine. Koja je manje od "prave".
- U prosincu 2011. godine sam prodao auto, između ostalog namirio tadašnji dug od 5,2 tisuće kuna HEP-u i uvjeravali su me da je to sve. Nakon toga sam plaćao kad bi sakupio novac. Znam da to sad zvuči neodgovorno, ali već četiri godine sam u brakorazvodnoj parnici, koja još traje. Tijekom cijelog tog vremena uredno plaćam alimentaciju koja iznosi 1,500 kuna, iako će i meni na kraju spora s bivšom suprugom pripasti dio bračne stečevine. Međutim taj postupak nikako da se završi, stalno se odgađa na sudu. A svi dugovi i računi cijelo to vrijeme dolaze na moju plaću jer sam vlasnik stana. U međuvremenu sam de facto bio prisiljen otići u mirovinu, tako da trenutno kao nekadašnji razvojačeni branitelj, što je u ovom trenutku nebitno, živim od 2,900 kuna akontacije mirovine. Znam da se to nekom čini dosta, ili barem dovoljno, ali kad se oduzme alimentacija, ne preostaje mi baš puno za život, zar ne? A zbog "tolikih" primanja, kao i zbog stana koji je na mene, nisam socijalni slučaj niti imam ikakva prava na zaštitu. - uvod je u kalvariju našeg sugovornika, do prije koju godinu tzv. srednjeg sloja, stanovnika RH koji ne bi trebao imati problema s financijama.
12 tisuća kuna duga; HEP: "ne možete platiti dio, nego sve"
- Prihvaćam da postoji dug prema HEP-u, ali sam siguran da nije u tolikom iznosu, 12 tisuća kuna?! Pa živim u stanu od četrdeset i dva-tri kvadrata, samac u tom periodu, pa koliko mogu potrošiti električne energije? U svakom slučaju, otišao sam do Elektrodalmacije i pokušao se dogovoriti, onako ljudski, reći u kakvim sam problemima i odgoditi plaćanje nakratko, čak nisam želio sporiti iznos računa. Međutim, izbacili su me na ulicu, pozvali zaštitare, nakon što mi je njihov službenik Marko rekao "ne možete platiti dio, nego sve". Kad sam vidio kako se postavljaju, kao država u državi, odlučio sam krenuti u pravnu bitku. - uvodi nas u zaplet R.F. koji je i sam radio na poslovima gdje se tražila hladna glava i dobra procjena.
- Podnio sam kaznenu prijavu protiv HEP-a i odgovornih osoba, nakon što su me isključili iz energetske mreže početkom ožujka, zbog kaznenog djela iz čl. 216 Kaznenog Zakona RH. (Provjerili smo, kaznena prijava pod njegovim punim imenom i prezimenom zaprimljena je na Općinsko državno odvjetništvo u Splitu 5. ožujka, čini se i da su je shvatili ozbiljno makar se nije, za sada, puno podebljala ipak formirana fascikla...) Pokušao sam s privremenom mjerom ponovnog uključenja, no to je sud odbio i sad u mraku čekam hoće li me Ustav i Ustavni sud zaštititi.
Prema odluci iz 2007. godine, svi osnovni energenti – voda, struja, plin,... - trebali bi biti dostupni svima i ne smiju se uskratiti niti jednom građaninu RH! Bez obzira na eventualni dug koji se treba riješiti pravnim putem, ovršnim ili parničnim postupkom. - govori "iz mraka" R.F. i poziva se i na jednu od direktiva Europske komisije o zaštiti potrošača, odaslanu svim zemljama članicama, prema kojoj se u vrijeme krize građanima ne smije isključivati voda i struja.
- Na žalost, sumnjam da ću išta postići osim ako mi se ne pridruže drugi u ovakvoj situaciji. Zakon jedne firme je ovdje iznad KZ-a i Ustavnog suda, zašto onda uopće imamo pravosuđe?! Sud se boji donijeti bilo kakvu odluku "kontra" HEP-a jer su svjesni posljedica – ovi rade nelegalno, država su u državi, no ako meni "prođe" pozivanje na Ustav i ponovno me uključe u energetski sustav, to će im ugroziti poslovanje. A to ne smiju dopustiti. - zaključak je našeg sugovornika.
"RH je pravno retardirana zemlja"
"Da li govori ludo", upitao bi se naš narod, pa smo odlučili provjeriti. Kod zagrebačkog odvjetnika Zvonimira Hodaka.
- RH je pravno retardirana zemlja. Odluka Ustavnog suda iz lipnja 2007. godine se dugo "skrivala", ali i kad je otkrivena vidimo da ne znači ništa. Nitko je ne provodi. Nema pravnih konzekvenci što se ne poštuje odluka Ustavnog suda! - oštar je bio odvjetnik Hodak nakon što smo ga ukratko upoznali sa slučajem.
- To uopće nije pravni problem, već medicinski. Zamislite da ste invalid, bez vode umirete za tri dana, a ako imate zdravstvenih problema zbog kojih vam je potrebna električna energija za medicinska pomagala, što onda? Riječ je o bazičnim potrebama svakog čovjeka i to se mora rješavati na drugi način. Odluku Ustavnog suda izigravaju serijom zakonskih i podzakonskih akata, dezavuiraju odluku Ustavnog suda koju možete... zataknuti za šešir! - živopisan, ali jasno izrevoltiran zvučao je odvjetnik Zvonimir Hodak, koji nam je još dodao da "država jednostavno nema snage sprovesti u stvarnosti svoje zakone i ustavna prava, poput prava na čisti zrak za što su zakinuti u Slavonskom Brodu".
Iako su prvi komentari drugih naših sugovornika bili skeptični u pogledu ovog slučaja, a najčešći su bili "gdje bi došli kad svi ne bi plaćali račune...?", da čak i s pravne strane "ima tu nešto" potvrdilo nam je nekoliko dugogodišnjih odvjetnika i tužitelja. Koji nemaju interesa u ovom pitanju, niti prognoziraju rezultat parnice, odnosno kaznenog postupka protiv HEP-a. Samo kažu – treba dobro proučiti sve aspekte, nije jednostavno odlučiti.
HEP: Pozivanje na odluku Ustavnog suda u kojoj navodno stoji da "Vam ne smiju isključiti ni struju ni vodu", je posve promašeno
S druge strane, u HEP-u potpuno logično smatraju da je "Sila s njima". Detaljno su nam odgovorili na upit o slučaju građanina R.F. pa je red da vidimo i njihovu stranu u integralnom izdanju, nakon pomalo zamornog početka ipak ima nešto "šuga".
"Isključenje odnosno obustava isporuke električne energije zbog nepodmirenja novčanih obveza regulirana je člankom 111. Općih uvjeta za opskrbu električnom energijom (NN 14/06) koji između ostalog propisuje da operator distribucijskog sustava ima pravo obustaviti isporuku električne energije kupcu nakon prethodne obavijesti (među ostalim), ako kupac ili proizvođač ne omogući pristup obračunskom mjernom mjestu i priključku (članak 75. stavak 5. i članak 83. stavak 3.) ili po nalogu opskrbljivača ako tarifni kupac ne plati dospjelu novčanu obvezu (članak 94. stavci 3. i 4.)
Dakle, ovlašteno postupanje radnika HEP-Operatora distribucijskog sustava nije protupravno, ali ne samo to, takvo postupanje kupaca predstavlja prekršaj koji se kažnjava novčanom kaznom.
Pozivanje kupca na (nenavedenu) odluku Ustavnog suda u kojoj navodno stoji da "Vam ne smiju isključiti ni struju ni vodu", također je posve promašeno. Pretpostavljamo da je riječ o odluci Ustavnog suda čiji je predmet bio ocjena suglasnosti s Ustavom i zakonom članka 5. Odluke o načinu plaćanja komunalnih usluga (Komunalac d.o.o.).
Komunalna tvrtka iz Opatije posluje na temelju Zakona o komunalnom gospodarstvu, koji nije relevantan za poslovanje HEP ODS-a. Već smo naveli da HEP ODS postupa prema Općim uvjetima za opskrbu električnom energijom koji nijednom odlukom Ustavnog suda nisu ocijenjeni nezakonitom ili neustavnom.
Molimo ovim putem kupce da ne nasjedaju "savjetima" koji ih navode na protuzakonito postupanje. Zakon je predvidio zaštitu "krajnjih kupaca pod posebnom zaštitom". To su korisnici socijalne pomoći, osobe s određenim stupnjem invaliditeta, osobe s posebnim potrebama ili osobe lošeg zdravstvenog stanja, te kućanstva koja ispunjavaju kriterije siromaštva s pravom na socijalni minimum potrošnje energije. Kupci koji ispunjavaju te kriterije mogu u okviru propisa ostvariti svoja prava, ali nikako metodama građanskog neposluha na koji poziva autor članka.
HEP ODS je uvijek bio i je spreman na individualni pristup u rješavanju teškoća s neplaćanjem električne energije, primjerice odobrenjem reprograma duga u opravdanim slučajevima. Pokretanje postupka prisilne naplate, odnosno obustave isporuke električne energije primjenjujemo obazrivo i samo kao krajnju mjeru.
Također, napominjemo kako je HEP s Vladom RH potpisao Sporazum o oprostu duga pa stoga svi kupci kategorije kućanstvo, koji zadovoljavaju uvjete propisane Sporazumom, mogu ostvariti pravo oprosta duga za isporučenu električnu energiju." - iza odgovora stoji Lidija Džaja Moharić, iz Službe za odnose s javnošću i informiranje HEP-a.