, zato što je u javnosti obznanio usporedbu odvjetničkih tarifa u Hrvatskoj i Njemačkoj te ih nazvao - pljačkaškim.
Ne čudi što ga je za klevetu optužio upravo odvjetnik koji je svoje bogatstvo navodno stekao 'guleći' građane nevjerojatno visokim odvjetničkim troškovima u, zbog krize, sve učestalijim ovršnim predmetima.
Kako izgleda poslovanje ovog uglednog zagrebačkog odvjetnika, jasno pokazuje ispis troškova koji je odvjetničko društvo Hanžeković i partneri ispostavilo jednom građaninu (podaci poznati redakciji) u ovršnom postupku zbog svega 50 kuna neplaćenih režija. Iz dokumenta kojeg objavljujemo vidljivo je da su oni napuhani na nevjerojatnih 996,25 kuna. Po tome ispada da je građanima isplativije zadužiti se kod kamatara, te na taj način podmiriti dugovanja, nego dopasti u šake odvjetnicima poput Marijana Hanžekovića.

- Odvjetnici u Hrvatskoj zarađuju i do 15 puta više od svojih kolega u Njemačkoj, dok hrvatski građani istovremeno čekaju 15 puta duže na okončanje sudskih postupaka. Ovakvo stanje je neodrživo. Bivša i sadašnja partitokratska vlast isključivo se brinu o svojim partijskim klikama, a nema razumijevanja za opće interese i primjenu priznatih standarda u pravosuđu. Najnovije ankete Transparency Internationala pokazuju da je korupcija u Hrvatskoj najviše zastupljena upravo u pravosuđu i zdravstvu.
Zato pozivamo sve građane, a naročito male poduzetnike i obrtnike, da se na organiziran način suprotstave teroru i pljački - kažu u udruzi Juris Protecta.
Nela Kovačević, voditeljica splitskog Savjetovališta za potrošače, ističe da primaju brojne pritužbe građana koji se žale da, primjerice, za dugovanje od 300 ili 400 kuna moraju u konačnici platiti više od 2.000 kuna.
- Slična je situacija i s odvjetničkim uredom preko kojeg se naplaćuje pristojba za HRT. Oni naplaćuju tarifu od 1.100 kuna za ovrhu, dok je svaka opomena 240 kuna. Samo izračunajte koliko zarade ako je prošle godine bilo 80.000 ovrha, prema podacima HRT-a. To je možda zakonski utemeljeno, ali je nemoralno.
Također je upitno kako Etički kodeks Odvjetničke komore može dopustiti ovakve nimalo moralne ali i lihvarske tarife prema kojima se početno dugovanje utrostruči ili čak učetverostruči zbog posredovanja odvjetnika - pita se Kovačević.
Peticija protiv pljačke
Zbog odvjetnika poput Hanžekovića, udruga Juris Protecta pokrenula je policija kojom od Vlade, Sabora i međunarodnih institucija traže hitnu promjenu postojećeg stanja.
- Sabor je prenio zakonodavne ovlasti na cehovsku udrugu odvjetnika, a ista je donijela 'Odvjetničke tarife' koje su deseterostruko veće od naknada u pojedinim bogatijim zemaljama EU-a. Kao i sve druge strukovne i paradržavne organizacije u novostvorenoj državi i Hrvatska odvjetnička komora je stavljena pod kontrolu uskog tajkunskog interesnog lobija od nekoliko odvjetnika. Oni su zloupotrijebili dobivene ovlasti i nametnuli pljačkaški danak Hrvatskim pravnim i fizičkim osobama, kojeg povijest do tada nije poznavala - naglašava se Izvjeću o stanju pravosuđa, medijskih sloboda, gospodarstva i ljudskih prava u RH koji za Udrugu za unaprijeđenje pravosuđa potpisuje njen predsjednik Zlatko Zeljko.
Novi sustav odvjetničkih tarifa iz 2009. godine, naime, predviđa paušalni obračun za većinu građanskih sporova, ali su od toga izuzeti imovinsko pravni sporovi, koji u stvarnosti iznose 95% ukupne vrijednosti naplaćenih honorara za odvjetničke usluge.
Tajkun među odvjetnicima
- Tako su nekoliko tajkuna među odvjetnicima, koji uglavnom vode imovinsko pravne sporove, za sebe zadržali status povlaštenih odvjetnika s astronomskim tarifama koje im omogućavaju da preko noći postanu milijunaši a fizičke i pravne osobe ostale su žrtve ozakonjene pljačke. Umirovljenici i ostala sirotinja koja zakasni s plaćanjem mjesečne pretplate HRT-u u iznosu od 80,00 kn dobiva ovrhu i njezin dug preko noći naraste na 550,00 kuna.
Isto se događa kod parkirališnih kazni i komunalnih dugovanja. Procjenjuje se da je u zadnjih 18 godina, nakon donošenja Zakona o odvjetništvu do danas, od građana i pravnih osoba prekomjerno naplaćeno najmanje 60 milijardi eura. To su više od 4 godišnja državna proračuna. Procjenjuje se da je 90 posto od toga iznosa završilo na računima stanovitog broja tajkuna iz redova odvjetnika - zaključuje Zeljko. Marijan Hanžeković očito je jedan od njih./Domagoj Horvat/