IMPORT SA ZAPADA

'Halloween je poganski običaj. Umjesto na zabavu otiđite u crkvu i pomolite se za svoje pokojne'

Znakovito je, primjerice, i da su mnoge promotivne prodaje knjiga o Harryju Potteru priređivane točno u ponoć te su bile ukrašene bundevama i vješticama, a glavna publika bila su im djeca. U hrvatskoj i europskoj tradiciji štovanja pokojnika dio je svakodnevice.

'Halloween je poganski običaj. Umjesto na zabavu otiđite u crkvu i pomolite se za svoje pokojne'

Pred nama su veliki blagdani Svih svetih i Dušni dan. Vrijeme je to kada slavimo naše svete i prisjećamo se naših pokojnika. No, kako to obično biva pred sve velike blagdane, ljudima se pokušava pomutiti um pa nas tako uoči Božića i Uskrsa obaspu pričama o potrošnji, kupnji darova, starcima obučenim u crvene kostime koji predstavljaju Djeda Božićnjaka i u drugi plan guraju Isusa. Tako nam se i uoči blagdana Svih svetih kroz medije, reklame i brojne zabave nudi Halloween. U školama se organiziraju brojne priredbe posvećene ovome danu, dok ponovno u drugi plan bacamo sve ono što naša djeca uče na vjeronauku. No, što je uopće Halloween?

Radi se o starom, poganskom keltskom običaju zastrašivanja s pokojnicima. Naime, stara je to keltska proslava posvećena bogu Sunca i gospodaru smrti Samhainu jer Kelti su vjerovali da noć prije dana mrtvih, njihovi mrtvi napuštaju svoje grobove i dolaze na Zemlju kako bi posjetili svoje domove. Zbog toga su se živi krili iza strašnih maski i stvarali veliku buku. Ta poganska svetkovina održala se sve do danas, a u europskoj kulturi proslava Haloweena razmjerno je nova jer sadrži nekoliko elemenata koji su nepovezivi s kršćanskom tradicijom. Zabava posvećena ovoj noći naziva se vještičjom novom godinom, a nastala je u Americi gdje se pretvorila u maškaradu pa je također u skladu s time i komercijalizirana, a širi se i u tradicionalno kršćanskim sredinama. Simbol ovog slavlja je izrezbarena bundeva koja nalikuje mrtvačkoj lubanji, a u koju se navečer stavljaju svijeće što je i kod nas postalo popularno, osobito u nekim ženskim skupinama te među mladima. Znakovito je primjerice i da su mnoge promotivne prodaje knjiga o Harryju Potteru priređivane točno u ponoć te su bile ukrašene bundevama i vješticama, a glavna publika bila su im djeca. U hrvatskoj i europskoj tradiciji štovanja pokojnika dio je svakodnevice.

Da ova zabava zaista ima keltske i poganske korijene potvrđuje i Adalbert Rebić, svećenik i teolog. On objašnjava kako Halloween nema korijene među Hrvatima već da ih vuče sa Zapada. "Crkva je oprezna i promatra što se s tim zbiva, ali ne osuđuje. Ukoliko bi Halloween postao sredstvo potiranja slavljenja Svih svetih crkva onda to ne prihvaća", kaže Rebić. Također, dodaje kako katolici u našoj zemlji noć uoči Svih svetih organiziraju bdijenja te poručuje mladima da dođu u crkvu i mole se za svoje pokojnike.

 

Članak je preuzet sa portala Dnevno.hr



  • Autor: dnevno.hr
  • Foto: Gospari.hr
  • Objavljen: 01.11.2013 09:35
  • Posljednja izmjena: 01.11.2013 09:36
Šalji dalje:

Nema komentara

Komentiraj članak

Potrebna je prijava kako biste komentirali.