Bubrezi reguliraju krvni tlak, ravnotežu vode i elektrolita te eliminiraju štetne tvari iz organizma, a kada imate na umu sve važne funkcije bubrega i činjenicu da je šteta nanesena bubrezima nepopravljiva, potrebno je korigirati neke loše navike.
1. Tablete protiv bolova
Dugotrajno korištenje tableta protiv bolova osobito u većim količinama štetno utječe na tkivo i strukturu bubrega, a lijekovi koji se dobiju na recept jednako kao i oni bez recepta štetno djeluju na tkivo i strukturu bubrega. Nesteroidni, odnosno protuupalni lijekovi rabe se za liječenje bolova i povišene temperature, a glavni su uzrok tome. Između jedan i tri posto novih slučajeva kroničnog zatajenja bubrega godišnje može biti uzrokovan lijekovima protiv bolova, a jednako djelovanje mogu imati i lijekovi protiv visokog tlaka.
2. Cigarete
Da su cigarete štetne za pluća i srce poznato je većini ljudi, ali istraživanja pokazuju da su pušači skloniji imati bjelančevine u urinu, a što je ujedno i znak oštećenja bubrega. Bolesti koje utječu na rad bubrega poput dijabetesa i povišenog tlaka također povećava ovisnost o cigaretama, a pušačima češće treba dijaliza ili transplantacija bubrega, pokazala su istraživanja.
3. Previše šećera
Previše šećera vodi ka brojnim zdravstvenim problemima poput dijabetesa i pretilosti, a to su i rizični faktori za bubrežne bolesti. Smanjite unos šećera u organizam i rizik od spomenutih oboljenja će opasti. Manje prerađenoga šećera također znači i manje kalorija i kemikalija.
4. Previše soli
Pretjeran unos soli može povisiti krvni tlak koji oštećuje bubrege do te mjere da s vremenom može dovesti do zatajenja. Dok uobičajena američka prehrana sadrži oko 3 300 mg soli dnevno, zdravstvene organizacije preporučuju dnevni unos od 2 300 mg, dakle oko žličicu soli. Oni s visokim tlakom i bolesnim bubrezima trebaju unositi još manje soli – oko 1 500 mg dnevno. Za početak, smanjite unos prerađene hrane i što manje posežite za soljenkom, piše ordinacija.hr.
Nema komentara
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Gospari.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Gospari.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
Komentari su skriveni prilikom pregleda članka da se sadržaj ne indeksira na Internet tražilicama. Potrebno je izvršiti akciju ( klik na gumb PRIKAŽI KOMENTARE ) kako bi se komentari prikazali.
Komentiraj članak
Potrebna je prijava kako biste komentirali.