Ispitanici su potjecali iz američkih država u kojima je velik dio stanovništva neaktivan, a među kojem je visoka stopa šećerne bolesti.
Četvrtina ispitanika napravila je manje od 3500 koraka dnevno, dok je polovica hodala više od 7800 koraka. Na početku istraživanja niti jedan od ispitanika nije bolovao od dijabetesa, no pet godina poslije, 243 ispitanika je oboljelo, prenosi ordinacija.hr
Oko 17 posto osoba koje su bile najmanje aktivne su razvile šećernu bolest, usporedno s 12 posto ispitanika koji su hodali više od 3500 koraka dnevno.
Nakon što su u obzir uzeli dob, pušački status i slične faktore rizika za dijabetes, istraživači su ustanovili kako su najaktivnije osobe 9 posto manje sklone razvoju dijabetesa.
"Povećana tjelesna aktivnost moguće sprječava debljanje i olakšava mršavljenje, što je bitna odrednica rizika od dijabetesa“, voditeljica studije Amanda Fretts je za Reuters Health objasnila tajnu ove veze.
Drugo istraživanje provedeno u Australiji, Kanadi, Francuskoj i Švedskoj pokazalo je da za dobre rezultate svakodnevno treba napraviti oko 12.000 koraka. Ovisno o spolu i životnoj dobi, taj broj može varirati. Žene od 18 do 40 godina trebaju napraviti 12.000 koraka, one od 40 do 50 godina 11.000, dok one od 50 do 60 tek 10.000.
Nema komentara
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Gospari.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Gospari.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
Komentari su skriveni prilikom pregleda članka da se sadržaj ne indeksira na Internet tražilicama. Potrebno je izvršiti akciju ( klik na gumb PRIKAŽI KOMENTARE ) kako bi se komentari prikazali.
Komentiraj članak
Potrebna je prijava kako biste komentirali.