Naglašavamo da je Ministarstvo nadležno samo za zaštitu zaštićenih vrsta, u ovom slučaju čiopa. U Dubrovniku je najčešća vrsta bijela čiopa - Apus (Tachymarptis) melba. Tamo je ujedno i naša najveća kolonija, i jedina velika kolonija u gradu. Sukladno Pravilniku o proglašavanju divljih svojti zaštićenim i strogo zaštićenim (NN, 99/09) sve tri vrste čiopa, koje dolaze na našem području, pa tako i ova, strogo su zaštićene.
Temeljem članka 97. Zakona o zaštiti prirode (NN 70/05, 139/08 i 57/11) strogo zaštićene svojte zabranjeno je između ostalog namjerno uhvatiti, ubiti, oštetiti i/ili uništiti njihove razvojne oblike, gnijezda ili legla te namjerno uznemiravati, naročito u vrijeme razmnožavanja i podizanja mladih.
Bijele čiope dolaze u Dubrovnik sredinom ožujka ili najkasnije početkom travnja, dok crne dođu početkom travnja. No niti jedna još u ovo vrijeme nema jaja niti mlade, pa su dakle u ovom trenutku spriječene napraviti gnijezdo. Budući da su mreže na pukotine postavljene te je time onemogućeno gniježđenje čiopa, intervenirala je inspekcija zaštite prirode nakon čega su mreže uklonjene.
S poštovanjem,
MIRELA HOLY
Nema komentara
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Gospari.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Gospari.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
Komentari su skriveni prilikom pregleda članka da se sadržaj ne indeksira na Internet tražilicama. Potrebno je izvršiti akciju ( klik na gumb PRIKAŽI KOMENTARE ) kako bi se komentari prikazali.
Komentiraj članak
Potrebna je prijava kako biste komentirali.