Rađanje novih bogataša

Hrvati u lovu na irački dinar

Irački dinar postao je jefina investicija tijekom Zaljevskog rata, a danas se očekuje njegov uzlet konsolidacijom iračke vlade.

Hrvati u lovu na irački dinar
Hrvatskom kolaju hrpe iračkih dinara, o kojima u isto vrijeme Hrvatska narodna banka, po vlastitom priznanju, nema nikakvih saznanja.

"Nemamo saznanja o trgovanju iračkim dinarima, jer to ionako nije u domeni HNB-a", izjavila je za PortalOko glasnogovornica Dejana Rebernik.

Tako irački dinari, izvan kontrole i znanja financijskih institucija kruže Hrvatskom, dok se njihovi vlasnici nadaju bogaćenju preko noći. Premda je vrlo mali postotak iračkih dinara izvan samoga Iraka, za sada su još bezvrijedni, pa su posljednjih godina predstavljali jeftinu investiciju. No, u Iraku se posljednjih mjeseci uspostavlja vlada, što kod financijskih mešetara budi nadu u nagli porast njihove vrijednosti na međunarodnom tržištu.

Vrijednost od 0.1 $ znači bogatstvo

"Kada sam kupovao dinare od američkih agencija, za otprilike 300 kuna dobivao sam 200 tisuća iračkih dinara. Očekuje se da bi dinar ubudućnosti mogao dosegnuti razinu od prije rata, znači nešto više od tri dolara po jednom dinaru, pa računajte koja je to brojka. Ma neka vrijednost dinara bude i 0,1 dolar, opet ćemo se obogatiti", računa naš sugovornik ushićeno.

Odlazak Amerikanaca - nova generacija hrvatskih bogataša

Slična situacija već se, naime, dogodila s kuvajtskim dinarom, na kojem su se zaista mnogi Hrvati obogatili  - Hrvoje Petrač, kako sesvojedobno hvalio -  upravo u vrijeme kada se irački dinar počeo srozavati. Prije početka Zaljevskog rata jedan irački dinar vrijedio je oko tri američka dolara. Rastuća nesigurnost u zemlji dovela je do brutalnog opadanja proizvodnje energenata  i nafte na kojima se do tada zarađivalo, pa je i vrijednost dinara sve više klizila. Već 1995. dolar je vrijedio 3000 iračkih dinara, da bi 2003., ulaskom Amerikanaca, dotakao samo dno.

Tada, američki civilni upravitelj Iraka Paul Bremer uvodi novi irački dinar koji još uvijek nije konvertibilan. No, upravo se zato diljem svijeta nadaju da bi povlačenjem Amerikanaca s Bliskog istoka - što se uostalom i polako počelo događati - mogao doseći razinu onoga staroga.Time bi njegovi današnji vlasnici lako i brzo postali bogataši.

Maro Marušić

  • Autor: Gospari.hr
  • Foto: Gospari.hr
  • Objavljen: 19.05.2011 14:18
  • Posljednja izmjena: 19.05.2011 14:25

Nema komentara

Komentiraj članak

Potrebna je prijava kako biste komentirali.