Iako su Titovo ime iz svojih naziva gradovi u bivšoj Jugoslaviji ukinuli još početkom devedesetih godina prošlog stoljeća, pokojni diktator je ipak ostao živjeti kroz nazive ulica i trgova u mnogim mjestima od Vardara pa do Triglava.
Danas 2015., točnije 25 godina nakon propasti SFRJ, hrvatski se građani mogu “pohvaliti” činjenicom da Tito najviše živi upravo u Hrvatskoj. Dakle, od svih država nastalih propašću bivše zajedničke države Titovo ime nosi najviše trgova i ulica upravo u “Lijepoj našoj”, piše
dnevno.hrDok u Bosni i Hercegovini – toj Titovoj tvorevini još samo 10 gradova ima neko Titovo obilježje, u Hrvatskoj ih je dvostruko više – točno 20. Primjerice u Srbiji još samo pet manjih mjesta ima neku ulicu ili trg s imenom bivšeg diktatora, u Sloveniji i Makedoniji je sedam takvih gradova, a zanimljivo Titovo ime nosi još pet ulica u Crnoj Gori, te dvije u Indiji i na Cipru, a u središtu Moskve jedan trg i danas novi ime jugoslavenskog komunističkog vođe.
Titova IstraNakon što je Grad Šibenik prije nekoliko dana izbacio Titovo ime iz imena svog gradskog trga kojeg su ionako oduvijek zvali samo Poljana – bez dodatka maršala Tita, u Hrvatskoj je ostalo još 20 gradova koji imaju neku ulicu ili trg s imenom Josipa Broza. Iako je najveći dio gradova Tita izbacio još početkom devedesetih, neki se gradovi ne daju. U Rijeci – toj dugogodišnjoj utvrdi SDP-a, nimalo ne dvoje oko Tita. Njeni čelnici tvrde kako će Tito tamo ostati zauvijek.
– Grad Rijeka ne namjerava mijenjati ime Titovog trga, zato jer je Josip Broz Tito predvodio antifašistički pokret pod okriljem Narodno oslobodilačke borbe u Drugom svjetskom ratu u kojem su pripadnici NOV-a na čelu s Titom pobijedili sile osovine, tj. naciste i fašiste koji su okupirali, rasprodavali ili pak uništavali područje Hrvatske. To su činjenice koje priznaje i svjetska javnost, tvrde u gradu Rijeci.
Iako je danas nedvojbeno kako je upravo Tito odgovoran za neke od najvećih zločina 20..stoljeća posebno prema hrvatskom narodu, a svrstan je i među 10 najvećih svjetskih zločinaca prošlog stoljeća, istarska mjesta u RH još uvijek prednjače u veličanju JBT-a.
Dakle, Trg maršala Tita osim Rijeke i Zagreba imaju još Karlovac i Velika Gorica, te Buzet, Lovran, Labin, Matulji i Rovinj. Fažana, Poreč, Rabac i Veli Lošinj imaju Obalu maršala Tita, Lovran ima njegovo šetalište, dok Opatija, Zaprešić, Nedelišće, Šenkovec i Varaždinske Toplice imaju Ulicu maršala Tita.
Hrvatska je prva preimenovala jedno mjesto Titovim imenom
Zanimljivo u Karlovcu i Zaprešiću je na vlasti HDZ, isto kao i u Šibeniku, ali za sada nema naznaka da će oni protjerati zločinca sa svojih ulica. U Zagrebu se već desetak godina vodi rat između gradskih vlasti (Bandića) i aktivista koji se zalažu za preimenovanje Trga maršala Tita u Kazališni trg, no za sada bez uspjeha.
Na kraju dobro se prisjetiti tko je i kada protjerao Tita. Dakle, glavni grad Crne Gore Podgorica postao je Titograd 1.kolovoza 1946.godine, a vratio je svoje izvorno ime u travnju 1992. U Hrvatskoj je Titovo ime nosila Korenica još od prosinca 1945. To je ujedno bilo i prvo mjesto koje je u bivšoj državi dobilo pridjev ‘Titov’. On je izbačen iz naziva tek nakon vojnog oslobađanja okupiranih hrvatskih krajeva u srpnju 1996.godine. Titova Mitrovica postojala je od 1981. a ukinuta je prije nekoliko godina osamostaljenjem Kosova. Slovensko Velenje dobilo je dodatak Titovo u listopadu 1981. a izbačeno je već u srpnju 1990. Titovo Užice je svoj naziv dobilo u srpnju 1946. a Srbi su mu vratili izvorni naziv – Užice 1992. godine.
U BiH je Tito dobio svoje mjesto tek 25 godina nakon rata i drugih republika. Drvar je preimenovan u Titov Drvar 1981. a samo deset godina kasnije 1991. Tito je izbrisan iz imena mjesta. U Makedoniji je Titovo ime nosio Veles, još od listopada 1946. pa sve do rujna 1996.godine. Posljednje mjesto koje je komunistički režim prekrstio Titovim imenom bio je Vrbas u Vojvodini koji se prozvao Titovim tri godine nakon njegove smrti, a vraćen mu je izvorni naziv početkom devedesetih godina.