Epidemija debljine

Hrvatska na dijeti - više od 600 tisuća osoba pretilo

"Prirodno je imati oscilacije u tjelesnoj masi jer vrlo malen broj ljudi ima dugi niz godina jednaku masu, no te oscilacije nisu zabrinjavajuće ako su umjerene i lako ih možemo uravnotežiti pojačanim kretanjem."

Hrvatska na dijeti - više od 600 tisuća osoba pretilo
Hrvatska se našla u kategoriji zemalja najugroženijih epidemijom debljine. 600 tisuća stanovnika se, prema medicinskim kriterijima, smatra debelima, od čega je njih čak 60 tisuća zabrinjavajuće debelo, s masom od preko 150 kilograma.

Procjenjuje se kako više od polovine stanovnika Europe ima prekomjernu težinu ili je pretilo, zbog čega se i pokreću javnozdravstvene akcije.

"Nakon dijete se ne traži policijska disciplina, ali je važno znati što poduzeti u okolnostima kada se prehrambeno opustimo, za vrijeme blagdana ili obiteljskih druženja. Velik broj osoba koje su postigle željenu masu odlučuje se na sustavno vježbanje i to je vrlo uspješna praksa u izbjegavanju yo-yo efekta" smatra Olja Martinić, splitska dijetetičarka i nutricionistkinja.

Martinić objašnjava kako su "opće dijete korisne za velik broj osoba".

"Osobe koje, primjerice, imaju nešto “ljeniju” žuč trebaju korigirati prehranu drukčije od osoba kojima je narušena ravnoteža između dobrih i loših bakterija u crijevima. Jako je važno uskladiti režim prehrane i s konvencionalnom terapijom ako je osoba ima. Naime, osobe koje su na dijeti u gotovo 50 posto slučajeva imaju i zdravstvenih problema, primjerice pate od alergija, imaju povišeni kolesterol ili šećer u krvi. Model individualne dijete temelji se na posebnostima klijenta, uvažava glikemijski indeks namirnica, način njihove termičke obrade, a podrazumijeva i primjenu određenog preparata za korekciju mase uz jelovnik, ako je to potrebno dodala je Martinić.
  • Autor: Slobodna Dalmacija
  • Foto: Gospari.hr
  • Objavljen: 22.05.2011 16:32
  • Posljednja izmjena: 22.05.2011 16:34

Nema komentara

Komentiraj članak

Potrebna je prijava kako biste komentirali.