09:37:49 - Gotovini poništavaju progon, deportiranje i ubojstvo, pljačku i zločine protiv čovječnosti. Gotovina je oslobođen. Mladenu Markaču se također ukidaju sve točke optužnice. Markač je također oslobođen

foto: Ivo Čagalj/Pixsell
09:34:25 - Nije utvrđeno da je Markač pridonio relevantnim kaznenim djelima koje je počinila specijalna policija, niti je mogao utjecati na to.
Gotovini se neće izreći osuđujuća presuda na temelju oblika alternativne odgovornosti.
09:32:03 - Gotovina nije napravio propust koji bi trebao biti kažnjen
09:29:15 -
"Odlazak civila, koji se događao istovremeno sa zakonitim topničkim napadima, ne može se okarakterizirati kao deportacija", tvrdi sudac Meron.
09:23:41- Žalbeno vijeće kaže da Gotovina i Markač nisu bili članovi udruženog zločinačkog pothvata.
09:20:53 -
Žalbeno vijeće djelomično prihvaća žalbu Gotovine i Markača i odbacuje zaključak da su napadni na ta četiri grada bili protupravni", kaže sudac Meron
09:17:13-
U analizi pogodaka raspravno je vijeće primijenilo standard od 200 metara bez iznimke, na svim mjestima pogodaka u sva četiri grada. Žalbeno vijeće u tim okolnostima jednoglasno zaključuje da je prihvaćanje granice od 200 metara bilo pogrešno, kaže Meron.
Dodaje da Hrvatska vojska nije imala mogućnosti pogoditi pokretne mete. No, raspravnom vijeću predani su dokazi da je u Kninu bilo takvih meta, stoga žalbeno vijeće smatra da je raspravno vijeće pogriješilo u ocjeni da napad na Knin nije bio usmjeren na vojne mete.
09:10:27 -
Markač i Gotovina su osporili te presude, kaže sudac. Četiri grada su izložili granatiranju koje nije bilo protuzakonito i ne možemo podržati ovaj stav o postojanju udruženog zločinačkog pothvata, kaže sudac.
09:09:30 -
Sudac je ukratko podsjetio na zločine za koje se Gotovinu i Markača optužuje, te na prvostupanjsku presudu.
09:02:28 - POČELO IZRICANJE PRESUDE!
08:56:14 - Odvjetnica Sloković: Kazna generalima će vjerojatno biti ublažena.
08:48:21 - Izricanje presude generalima prati se na trgovima diljem Hrvatske, u Zagrebu, Splitu, Zadru, Đurđevcu, rodnom mjestu generala Markača u Pakoštanima, Dubrovniku, Mostaru i brojnim drugim hrvatskim mjestima.
08:38:11 - Kombi u kojem se nalaze generali Ante Gotovina i Mladen Markač krenuo je iz zatvora
u Scheveningenu prema sudu.
foto: Željko Lukunić/PixsellNepravomoćna presuda generalima Gotovini i Markaču izrečena je, podsjetimo, 15. travnja 2011. godine. General Gotovina osuđen je na 24, a Markač na jedinstvenu zatvorsku kaznu u trajanju od 18 godina.Tijekom žalbenog postupka Žalbeno vijeće haškog suda nije dopustilo uvođenje novih dokaza. Žalbeno vijeće je, naime, procijenilo kako 30-ak novih dokaza koje su odvjetnici generala Gotovine i Markača predlagali ne bi utjecali na prvostupanjsku presudu.
Među materijalima koje su branitelji Gotovine i Markača željeli predstaviti sudu u žalbenom postupku su depeše koje je razotkrio WikiLeaks, zapisnici sjednica Vrhovnog savjeta obrane u Beogradu, kao i stručna ekspertiza o Oluji koju su radili američki časnici. Stav Žalbenog vijeća je da su na suđenju izvedeni slični dokazi, kao i da su pojedini dokazni materijali koje su u žalbenom postupku predlagali, odvjetnicima bili dostupni i ranije.
foto: Željko Lukunić/PixsellMarkačev odvjetnik: Molimo se!"Molimo se za njih, da suci progledaju. Jer to bi značilo da će se pravda vratiti u ravnotežu", poručuju prisutni. Ante Gotovina i Mladen Markač osuđeni su na 24 odnosno 18 godina zatvora. Nepravomoćna presuda izrečena je 15. Travnja prošle godine, a tijekom žalbenog postupka Vijeće Haaškog suda nije dozvolilo uvođenje novih dokaza. Spekuliralo se da će drugostupanjska presuda biti donesena u prosincu, ipak odlučeno je da to bude mjesec dana ranije. Odvjetnici se ne žele upuštati je li to dobro ili loše, tek kratko poručuju - nadamo se najboljem. Markačev odvjetnik Tomislav Kuzmanović.
"Od početka smo radili što smo mogli. Optimistični smo. Očekujemo nešto dobro", kaže Kuzmanović. Gotovinini odvjetnici zakopčani su do grla, a niti njegovi prijatelji nisu rječiti previše tek poručuju da su optimistični i da general nije nervozan. Njegova supruga Dunja Zloić Gotovina danas neće biti na izricanju presude jer je general tako izričito tražio dok će Markačeva supruga sjediti na galeriji.
"Nismo krivi"Sve je počelo u ljeto 2001. kada je na stol Vlade Ivice Račana stigla tajna optužnica protiv Gotovine. Godinama je bio nedostupan hrvatskim vlastima, a tijekom više ili manje intenzivne potrage postao je hrvatski uvjet za Europu. Sve se promijenilo na izmaku 2005. Tužiteljica Carla del Ponte u Beogradu je objavila: "Ante Gotovina je uhićen". S odmora na Kanarskim otocima prebačen je u pritvor u Haagu, a pred sucima se ubrzo izjasnio kako se ne osjeća krivim za optužbe koje su mu se stavljale na teret.
Optužbe su se velikim dijelom oslanjale na Brijunske transkripte i govore prvog hrvatskog predsjednika Franje Tuđmana
Suđenje je trajalo 303 radna dana tijekom kojih je tužiteljstvo tvrdilo da su krivi za zločine u Oluji. Tužitelj Alan Tieger rekao je da je ta operacija imala samo jedan cilj - protjerivanje srpskog stanovništva. "Ovo suđenje proizlazi iz prisilne eliminacije krajiških Srba iz Hrvatske i uništenje njihove zajednice u kolovozu 1995. godine", kaže Tieger.
Optužbe su se velikim dijelom oslanjale na Brijunske transkripte i govore prvog hrvatskog predsjednika Franje Tuđmana. "Da nanesemo takve udarce da Srbi praktično nestanu. Odnosno, da ono što ne mećemo odmah zahvatiti, da mora kapitulirati u nekoliko dana", jedna je od Tuđmanovih rečenica zbog koje je tužiteljstvo Gotovinu optužilo za udruživanje u zločinački pothvat. Gotovinina obrana uzvratila je snimkom koja je trebala pokazati da je general pazio na ponašanje svojih vojnika.
Riječ na riječ, svjedok na svjedoka, dokaz na dokaz i 15. travnja 2011. pala je presuda. "Vijeće vas, gospodine Gotovina, osuđuje na jedinstvenu kaznu od 24 godine zatvora. Vijeće vas, gospodine Markač, osuđuje na jedinstvenu kaznu od 18 godina zatvora", presuda je koja je uznemirila hrvatsku javnost. General Ivan Čermak oslobođen je optužbi.
Cijela Hrvatska molila za generaleSinoć su diljem Hrvatske, ali i u pojedinim dijelovima svijeta, održane mise i bdijenja za generale. U Haagu se nekolicina Hrvata okupila ispred Haaškog tribunala, gdje su točno u 18.11 minuta zapjevali "Lijepu našu".
radio101.hr
Ivo Čagalj/Pixsell
Željko Lukunić/Pixsell
Željko Lukunić/Pixsell
Željko Lukunić/Pixsell