Kako se kroje zakoni koji reguliraju pljačku

Hrvatska skrojena po mjeri Vlahušića, Lovrić Merzel, Saba, Vidoševića, Heraka...

Ivo Sanader, Petar Čobanković, Damir Polančec, Marina Lovrić Merzel, Željko Sabo, Nadan Vidošević, Ivan Herak, Ivan Čehok, Andro Vlahušić… Ovo je samo dio zvučnih imena političara iz Hrvatske koji su tijekom proteklih godina optuženi, ili pak osuđeni za neki od oblika koruptivnoga ponašanja.

Hrvatska skrojena po mjeri Vlahušića, Lovrić Merzel, Saba, Vidoševića, Heraka...
Svi oni redom bili su na visokim ili najvišim državnim položajima i kao takvi odlučivali o mnogo toga u državi. Dovoljno je reći samo kako se među nabrojanim imenima nalazi i jedan premijer (Sanader), nekoliko ministara (Herak, Čobanković, Polančec), županica (Lovrić Merzel), gradonačelnici (Vlahušić, Sabo, Čehok)…

Ovim imenima treba dodati i još niz drugih poznatih imena koji su svi redom na neki način bliski politici, a koji su optuženi za koruptivne radnje (Željko Širić, Ivan Mravak, Vinko Mladineo, Zdravko Livaković…).

Svi oni osumnjičeni su ili optuženi da su na razne načine zlouporabljivali ovlasti radi osobne ili skupne koristi.

Kolikogod svaki oblik korupcije, kada se za njega dozna, građane smetao, najviše ih pogađa korupcija među političarima, jer se vrlo često radi upravo o onima kojima su do jučer bezrezervno vjerovali i polagali sve nade u njih radi boljega sutra.

Govoreći o raširenosti korupcije među hrvatskim političarima, predsjednica Transparency Internationala Hrvatske (TIH), Davorka Budimir kaže da je teško govoriti, s obzirom da je korupcija stanje u kojem se čovjek navikne živjeti, a korumpirana sredina integrira posebnu kulturu ponašanja i svakodnevnog djelovanja.

„S obzirom da o korupcijskim aferama saznajemo svakodnevno iz medija, stvara se percepcija da je ona vrlo raširena, jer u javnost dolaze slučajevi koji postaju dio pravosudnog procesa. Političari bi sami trebali utjecati na promjenu te svijesti kroz javno osuđivanje nepravilnosti i poštenog rada i vlastitog integriteta“, navodi Budimir.

Podsjeća i kako zlouporaba položaja i ovlasti za privatne interese može imati razne oblike - od davanja i primanja mita, pronevjera, sukoba interesa, pristranosti do iznuđivanja i sl.

Ukazuje i kako je korupcija raširena i u razvijenim državama. Europska komisija je nedavno objavila podatak prema kojem je samo u 2013. godini u korupciji izgubljeno više od 120 bilijuna eura, a što je nešto manje od godišnjeg proračuna Europske unije.

Budimir smatra i kako nije dobro da se u političku arenu vraćaju oni pojedinci koji su zloupotrijebili svoju poziciju kako bi se osobno okoristili te da se tako šalju pogrešne poruke.

„Ovakvim pojedincima potrebno je onemogućiti raspolaganje pozicijama moći“, ističe Budimir.

Članak u cijelosti pročitajte OVDJE.
  • Autor: Gospari.hr
  • Foto: Ilustracija
  • Objavljen: 19.04.2015 17:08
  • Posljednja izmjena: 19.04.2015 17:09

Nema komentara

Komentiraj članak

Potrebna je prijava kako biste komentirali.