IN MEMORIAM

HRVATSKI GENERAL KOJI JE OSLOBODIO DUBROVNIK Janko Bobetko - istinski borac za slobodu 'malog' čovjeka

Janko Bobetko ostat će zauvijek upisan u hrvatsku povijest kao jedna od ključnih osoba u borbi protiv fašizma, ali i borbi za hrvatsku samostalnost - što ga čini i više nego specifičnim. Životni mu je put bio posut trnjem, od ranjavanja do najviših pozicija u JNA, a zatim do degradacije zbog uvjerenja koja je imao.

HRVATSKI GENERAL KOJI JE OSLOBODIO DUBROVNIK Janko Bobetko - istinski borac za slobodu 'malog' čovjeka
Rodio se  10. siječnja 1919. godine u Crncu kraj Siska gdje je pohađao gimnaziju, nakon čega je upisao Veterinarski fakultet u Zagrebu. Kao što je vidljivo, zanimale su ga životinje i u trenucima dok je upisivao fakultet nije ni sanjao da će mu život biti obilježen ratovima.

Za vrijeme Drugoga svjetskog rata, u slovenskom gradu Dravogradu bio je teško ranjen, ali je preživio i postao časnik Jugoslavenske narodne armije. Poslije rata završio je Visoku vojnu akademiju JNA i stekao čin general-majora JNA, a godine 1966. dobio i prestižni čin generala pukovnika te vodio 5. vojnu oblast JNA (Slovenija i Hrvatska).

No za vrijeme hrvatskog proljeća 1971. godine priključio se hrvatskim reformistima pa je odlukom jugoslavenskog diktatora Broz Tita isključen iz JNA zajedno s još 19 hrvatskih generala. Do osamostaljenja Republike Hrvatske nije mogao javno govoriti niti djelovati. Ali to nije pokolebalo njegov duh i uvjerenja.

U Domovinskom je ratu bio jedan od vodećih vojnih stručnjaka i osoba zaslužnih za obranu Hrvatske. Odbio je poziciju ministra obrane i priključuje se obrani Hrvatske, a Franjo Tuđman mu dodjeljuje čin generala  zbora Hrvatske vojske. Iste godine preuzima zapovjedništvo na Južnom bojištu tijekom kojeg uspješno vodi akcije deblokade Dubrovnika i operacije u dubrovačkom zaleđu Tigar, Konavle i Vlaštica.

Nakon tog 20. studenoga 1992. postaje načelnik Glavnog stožera OS RH i na tom mjestu mijenja generala Antona Tusa. Nakon deblokade Dubrovnika i okolice vodi operacije Maslenica i Medački džep. Predsjednik Tuđman 15. srpnja 1995. godine razriješio ga je dužnosti Načelnika stožera neposredno prije operacije Oluja. Od tada, pa do 1999. godine bio je zastupnik HDZ-a u Hrvatskom saboru.

U knjizi "Sve moje bitke" iz 1996. opisao je sve svoje pobjede u Domovinskom rat te u njoj prikazao vojne zemljovide u operacijama Čagalj, Tigar, Maslenica, Medački Džep, Bljesak i Oluja, a posebno je pamtljiva jedna rečenica - "Imam čist obraz koji mi dopušta da iza sebe ostavim pisani trag o svemu što sam radio i dovršio kroz svoj više od pet desetljeća dug vojni i politički život.".

Haaški sud ga je bez obzira na te riječi i svjedočanstva u knjizi optužio za ratne zločine počinjene 1993. godine u operaciji Medački Džep. Tada je izjavio da u Haag neće otići živ i nije htio primiti optužnicu. Potom je bio supotpisnik Otvorenog pisma dvanaestorice hrvatskih ratnih zapovjednika hrvatskoj javnosti od 28. rujna 2000. godine, zbog kojeg je tadašnji predsjednik RH Stjepan Mesić prisilno umirovio sedmoricu generala.

Koliko je značio svojim ljudima potvrđuju "sakupljači kestena" koji su danonoćno u jesen 2002. godine dežurali ispred Bobetkove kuće na zagrebačkom Tuškancu kako ga vlast ne bi mogla uhititi. Bili su mu u potpunosti odani jer su ga smatrali velikim čovjekom. No pod silnim stresom zbog svih tih zbivanja Bobetku se dodatno narušilo zdravlje i umro je na današnji dan 2003. godine. Prema želji, pokopan je u Sisku, uz zvuke pjesme 'Mata' autora Miroslava Škore.

  • Autor: Gospari.hr
  • Foto: HTV
  • Objavljen: 30.04.2013 17:10
  • Posljednja izmjena: 30.04.2013 17:06

Nema komentara

Komentiraj članak

Potrebna je prijava kako biste komentirali.