Časnik u mirovini

Hrvatski špijun uhićen dok je bježao u Hrvatsku: Napokon otkriveno o kome se radi!

Operativci Sigurnosno informativne agencije uhitili su osobu koja ima i hrvatsko i srpsko državljanstvo, a radila je za hrvatsku obavještajnu službu

Hrvatski špijun uhićen dok je bježao  u Hrvatsku: Napokon otkriveno o kome se radi!
Srpska sigurnosna služba uhitila je danas u Beogradu hrvatskog tajnog agenta, pišu Večernje novosti.

Operativci beogradskog centra Sigurnosno informativne agencije, javlja isti izvor, uhitili su osobu koja ima i hrvatsko i srpsko državljanstvo, a tvrde kako je radila za hrvatsku obavještajnu službu.

U večernjim satima vijest je potvrdilo Više javno tužiteljstvo Republike Srbije.

Kako se navodi u priopćenju, radi se o osobi koja ima i hrvatsko i srpsko državljanstvu, koja je do 1990. godine živjela i radila u Hrvatskoj, nakon čega joj je mjesto prebivališta bilo u Srbiji.

Osumnjičenom je zbog sumnje u izvršenje kaznenog djela špijunaže određeno zadržavanje do 48 sati, nakon čega će biti sproveden nadležnom tužitelju na saslušanje.

Večernji list doznaje kako je hrvatski agent uhićen dok je bježao u Hrvatsku, a prema njihovim saznanjima riječ je o Čedi Čoloviću, 57-godišnjem časniku u mirovini Republike Srpske.

Index prenosi kako Blic piše da je Čolović za vrijeme 90-ih bio zapovjednik brigade koja se borila u Hrvatskoj te kako je ponudu hrvatske obavještajne službe da u Srbiji špijunirao za Hrvatsku, u zamjenu za to protiv njega se u Hrvatskoj ne bi podizala optužnica za ratne zločine.

Dodaje se kako je uhićeni amaterski obavljao svoj posao, zbog čega je brzo postao sumnjiv.

"Bio je veoma direktan i nametljiv pitanjima koje je upućivao kolegama iz vojnog sektora ili ljudima iz drugih državnih struktura", otkriva Blic od izvora iz sigurnosnih struktura, koji dodaje kako ovo nije prvi otkriveni slučaj hrvatskog špijuna koji radi za tamošnju službu zbog ucjene.

Prema Kaznenom zakonu Republike Srbije, kazna od tri do 15 godina zatvora predviđena je za one koji tajne - vojne, ekonomske ili službene - priopće, predaju ili učine dostupnim stranoj državi, stranoj organizaciji ili osobi koja im služi. Zatvor od pet do 15 godina predviđen je za one koji za stranu državu ili organizaciju stvaraju obavještajnu službu u Srbiji ili njome rukovode, pišu Novosti.

Od jedne do deset godina zatvora predviđeno je u slučaju stupanja u stranu obavještajnu službu, a jedna do osam godina u slučaju pribavljanja tajnih podataka ili dokumenata u namjeri da se priopće ili predaju stranoj državi, organizaciji ili osobi koja im služi.
  • Autor: Gospari.hr
  • Foto: youtube
  • Objavljen: 03.09.2016 09:48
  • Posljednja izmjena: 03.09.2016 09:47

Nema komentara

Komentiraj članak

Potrebna je prijava kako biste komentirali.