Naime, nekretninski balon u Hrvatskoj danas čini gotovo 90 milijardi duga ili čak polovicu ukupnoga duga države. To je, prema Lalovcu, uzrok, ali i rješenje krize, piše HRT.
Postavljamo si pitanje jesu li ovi hrvatski vukovi s Wall Streeta i što napravili hrvatskoj ekonomiji od 2009. godini kada je kriza u Europi dosegnula vrhunac, a kod nas su se tek krenuli kockati s tim projektima. Jer ovo su zastrašujući podaci da je građevina i nekretninski biznis na današnji dan zaduženiji od cijele prerađivačke industrije, cjelokupnu trgovinu kad uzmete. Hrvatska je u krizi izgubila više od 100 tisuća radnih mjesta i gotovo cijeli jedan proračun, istaknuo je u radijskoj emisiji "Poslovni tjedan" zamjenik ministra financija Boris Lalovac.
Potvrdio je da će u sklopu Vladinih mjera oporezivati i na kamate na štednju, te da će porezna olakšica iznositi do 12 tisuća kuna. Rekao je kako je bilo nužno da se deficit smanjuje i na prihodovnoj i na rashodovnoj strani.
Koju god mjeru pokušate uvesti, bit će nezadovoljnih. To je sasvim jasno, zato što predugo kriza traje, ljudi su nervozni, nemaju posla, depresija je jedna u cjelokupnom društvu i kod poduzetnika i kod potrošača, rekao je zamjenik ministra financija.
Prijedlog je komentirala i ministrica Anka Mrak Taritaš. Kaže da je s bankama u više navrata nastojala postići dogovor o stavljanju njihovih nekretnina u funkciju. No bez uspjeha jer su banke željele državi stanove prodati, a ne iznajmiti, pa je pregovore preuzelo Ministarstvo financija.
Došli smo do analize da ih uzmemo na leasing i da iz tog leasinga država omogući građanima da dođu do stanova. Riječ je o tri do četiri tisuće stanova koji bi bili u projektu najma, no negdje krajem siječnja jedna po jedna banka je odustajala i htjeli su zapravo državi prodati te stanove što je nama bilo apsolutno neprihvatljivo, rekla je ministrica graditeljstva i prostornog
uređenja.
Nema komentara
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Gospari.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Gospari.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
Komentari su skriveni prilikom pregleda članka da se sadržaj ne indeksira na Internet tražilicama. Potrebno je izvršiti akciju ( klik na gumb PRIKAŽI KOMENTARE ) kako bi se komentari prikazali.
Komentiraj članak
Potrebna je prijava kako biste komentirali.