DUBROVNIK, 12. SIJEČNJA 2011. -The Heritage Foundation i The Wall Street Journal, te Adriatic Institut objavili su danas Indeks ekonomskih sloboda za 2011. godinu, donosi
Index.hr.
Hrvatska je ušla među "umjereno slobodne ekonomije" svijeta, pokazao je Indeks ekonomskih sloboda za 2011. godinu kojeg zajednički izdaju The Heritage Foundation i The Wall Street Journal, a za regiju objavljuje strateški partner Adriatic Institut za javnu politiku. Međutim, istraživanje je pokazalo da Hrvatska i dalje spada u represivne zemlje na tri ključna područja: vlasnička prava, sloboda od korupcije i radna sloboda.
Hrvatska je dobila ukupnu ocjenu od 61,1 što joj je omogućilo da skoči na 82. mjesto u svijetu. Prema prošlogodišnjem istraživanju Hrvatska je po stupnju ekonomskih sloboda bila 92. u svijetu. Međutim, i dalje spada među najlošije ocijenjene zemlje u regiji ali i Europi; ispred Hrvatske su, primjerice, Crna Gora, Albanija, Slovenija, Rumunjska, Makedonija, Mađarska, ali i zemlje poput Madagaskara, Ugande, Gvatemale, Ruande ili Namibije.
Najslobodnija zemlja svijeta Hong Kong, Europe ŠvicarskaNajslobodnija zemlja svijeta je Hong Kong s ukupnom ocjenom 89,7, a slijede Singapur, Australija, Novi Zeland. Najslobodnija europska zemlja je Švicarska, ujedno peta na listi, dok je na posljednjem, 179. mjestu je Sjeverna Koreja s tek 1 bodom, dok je ispred nje s 22,1 bodom Zimbabve na 178. mjestu. Hrvatska se u regiji pomaknula sa 37. na 35. mjesto. Iza nas su ove godine Grci i Talijani, koji su uvršteni među najveće gubitnike u Indeksu za 2011. godinu.
Najveći problem - korupcija"Hrvatska još uvijek nema uspješne mehanizme koji bi odvratili državne dužnosnike od korupcije. Kada bi se oduzimala imovina za koju ne postoji dokaz da je stečena kroz državnu plaću, nasljedstvo, brak ili drugi legalan način, nestao bi motiv za gomilanje bogatstva kroz političku korupciju", stoji u komentaru Adriatic instituta na Indeks ekonomskih sloboda.
Institut je preporučio i niz mjera za povećanje ekonomskih sloboda. Preporučuje se tako pozivanje suca i tužitelja iz zemalja sa snažnom tradicijom vladavine prava, osnivanje posebnog nezavisnog suda koji bi se bavio samo korupcijom u državnim uredima i javnom sektoru, oduzimanje imovine državnim dužnosnicima i djelatnicima državnih firmi za koju ne mogu dokazati da su je stekli legalno, potpuno objavljivanje informacija o financiranju političkih stranaka, transparentno prikazivanje svih državnih rashoda, smanjenje državnih rashoda, ukidanje državnih ulaganja u infrastrukturu, privatizacija svih državnih firmi, ukidanje subvencija poljoprivredi i brodogradnji, uvođenje jedinstvene stope poreza na dohodak, dobit i PDV, smanjenje i ukidanje neporeznih davanja koja predstavljaju dodatni teret privatnom sektoru, oslobađanje radnog zakonodavstva svih ograničenja u pogledu zapošljavanja i otpuštanja radnika, provođenje reforme javne uprave, smanjenje poreznog oslobođenja iz bruto plaće zaposlenika, te provođenje zdravstvene i mirovinske reforme. (PortalOko/Index.hr)