Ne sjeća se vremena kad je bilo toliko pritisaka na slobodno novinarstvo, kao što je to danas. "Nema novinarstva bez slobode", napomenuo je Malić koji je trenutno u potražnji za angažmanom. Žestoko je branio i reklamirao Index: ''Index je jedini preostali kritički medij u državi, i doista je nezavisan. Imate medije koji su neovisni od vlasti, ali su ovisni o budućoj vlasti, odnosno o oporbi, no Index nije ovisan ni o kome. Index se ne udvara niti jednoj vlasti, ni aktualnoj ni budućoj, to je njihova anarhistička pozicija i on je u toj poziciji napravio velike demokratske pomake u medijskoj i političkoj sferi za što njihovi novinari primaju najvažnije novinarske nagrade. I samo i isključivo zahvaljujući tome postali su predmetom nevjerojatnog mobinga kakav se nije događao posljednjih 20 godina niti nad jednim medijem u zemlji. To koliko inspekcija posjećuje Index, samo veterinarska valjda nije bilo u posljednje dvije godine u Indexu, naprosto govori o želji države da Index ugasi''.
Stanković ga je podsjetio na Indexov dug državi, a Malić je rekao kako Index duguje državi otprilike onoliko koliko državi duguje samo jedan novinar EPH.
"Mislim da svi znaju koji je to, a da ne govorim o dugu cijelog EPH, a kod njih ne vidim nikakvu presiju, ta izdavačka kuća uvijek nađe neki način da se dogovori i "izdila" sa svakom vladom.", komentirao je Malić.
- Nitko ne zna koja je prava cijena ručka, postoji jedna izreka da niti jedan ručak nije besplatan, zapravo i Babić, a i ja, koji sam ga uputio na taj ručak s nesretnim premijerom, sam platio cijenu tih ručkova, to je cijena angažmana. Nisam ništa očekivao od Milanovića, minimalno što očekujem je da nas se pusti da radimo svoj posao koji smo radili u vrijeme Tuđmana i Sanadera i u vremenima koja su bila puno gora od ovih vremena ... - rekao je na napomenu o tri ručka Matije Babića s Milanovićem.
Po pitanju smjene ministra Slavka Linića smatra da je Milanović u ovom slučaju malo požurio. Milanović se održava represivnim metodama, a dio tih metoda su i mediji. Prema njegovom mišljenju, Milanović je prozvao Linića ne zbog nepoštenja, već zbog njegove popularnosti i sposobnosti. "Ovo je najbolji put u propast za SDP", ističe Malić te je taj slučaj usporedio s "ratom" između Jadranke Kosor i Ive Sanadera. Kosor je mislila Fimi mediom otvoriti samo dio Pandorine kutije, ali joj nije uspjelo, jer su izašle sve afere. Isto bi se moglo dogoditi i SDP-u.
- Milanovićev problem je što se svojim ministrima ne miješa u posao. On navodno nakon sjednica Vlade otvori prozor i udiše zrak. Njegov najveći problem je nesposobnost. Ova vlada je na vlast došla krajnje nepripremljena. I sada pričaju samo o poštenju. Premijerka Kosor je u svom mandatu imala puno više političkih rezultata nego čitava ova vlada bez obzira na političke pritiske. Znam da je Josipović nagovarao Milorada Pupovca da izađe iz te vlade. I ona je uspjela završiti pregovore s Europskom unijom. Milanović ima samo neprijatelje - u stranci, u vladi, na Pantovčaku, u medijima, među braniteljima, on je naprosto sam - kaže on.
"Karamarko je jedan neodlučan političar i to će mu biti uteg u funkcioniranju buduće vlade ako dođu na vlast. U svakom slučaju treba razmotriti i mogućnost jedne velike koalicije. Mislim da bi to željeli i građani. Ljudi biraju stabilne stranke, a ne biraju prema ideologiji. Građani očekuju stabilnost i sigurnost'', kaže Malić.
Komentirao je i osobni slučaj povezan s ministrom obrane Antom Kotromanovićem: "Prije dva mjeseca jedna od važnih tema bila je slučaj mog brata koji je prema tome nezakonito zaposlen 2007. u jednoj državnoj instituciji samo zato što je moj brat jer ja navodno rušim državu. To je dokaz političkog ludila i pokušaj ucjenjivanja koji je itekako opasan. Tražit ću da mi se javno ispričaju."
Priznao je kako je kontaktirao Tomislava Karamarka "kako bi pomogao svom bratu da se odluči za taj posao", ali da u tome nije bilo ničeg protuzakonitog. Dodao je i da smatra da je Tomislav Karamarko najpošteniji HDZ-ov političar iako je pisao i protiv njega. "On je antikomunist, ali ne čini mi se da ikoga mrzi".