Aktualno

ISTRAŽILI SMO: Što Društvo turističkih vodiča Dubrovnik misli o najavljenim zakonskim promjenama

Prijedlog zakona o pružanju usluga u turizmu koji je Vlada usvojila krajem mjeseca lipnja izazvao je poprilično negodovanja od strane Udruge turističkih vodiča "Split". Ipak, na prijedlog Odbora za turizam Hrvatskoga sabora Prijedlog zakona povučen je iz procedure i odlučeno je kako se "donošenje novog Zakona odgodi do jeseni prije čega će svi zainteresirani moći iznijeti svoje stavove i mišljenja u formi prethodne rasprave", stoji u izvješću Odbora za turizam.

ISTRAŽILI SMO: Što Društvo turističkih vodiča Dubrovnik  misli o najavljenim zakonskim promjenama

Društvo turističkih vodiča “Dubrovnik” nije bilo zabrinuto zbog novog prijedloga Zakona o pružanju usluga u turizmu. Predsjednica Drušva Ivana Soldo i članica uprave Antea Glumac Barbir za Portal Oko komentirale su neke navedene promjene koje je donosio Prijedlog.

Kako pojašnjava predsjednica Društva Ivana Soldo najbitnija novost bilo je predlaganje uvođenja nacionalne licence. Ranije su vodiči polagali županijske ispite koji su ih licencirali za rad na područjima za koja su polagali.

- Ubuduće bi se ispit trebao polagati za područje čitave Hrvatske, a ne po županijama kao do sada. Program ispita posebnim pravilnikom propisuje ministar pa detalji još nisu poznati – istaknula je Soldo te kazala kako su kao strukovna udruga već godinama predlagali Ministarstvu da se obrazovanje uskladi s normom HRN EN 15565, koja predviđa obrazovanje od minimalno 600 sati za razliku od dosadašnjih stotinjak, ovisno o županijama.

Ivana Soldo pretpostavlja kako će se i ubuduće ispiti polagati i u Dubrovniku, te da se od vodiča kojima je obrazovanje regulirano prošlim pravilnikom neće tražiti obvezno dodatno školovanje.

- Odgovornost  je pojedinca da se kvalitetno pripremi za ono područje na kojem planira raditi. Naše Društvo za svoje članove već niz godina nudi programe cjeloživotnog obrazovanja putem predavanja i seminara i planiramo tako nastaviti ubuduće – ističe Soldo.

Udruga turističkih vodiča "Split" bila je vrlo zabrinuta zbog novog Prijedloga zakona. Naime, najviše ih je zasmetalo priznavanje kvalifikacija stranih turističkih vodiča u Hrvatskoj te su na osnovu toga tvrdili kako „nisu sigurni da će vodič iz Austrije ili Venecije nužno predstavljati hrvatsku povijest i baštinu s aspekta s kojega oni smatraju da bi trebali“.

Antea Glumac Barbir iz Društva turističkih vodiča "Dubrovnik" pojašnjava kako je priznavanje stručnih kvalifikacija za rad u turizmu neizbježan nastavak procesa usklađivanja hrvatskog sa zakonodavstvom Europske unije.

- Ova izmjena Zakona o pružanju usluga u turizmu samo je dio procesa, a već neko vrijeme su na snazi drugi zakoni i propisi koji to reguliraju. Iz iskustva kolega iz zemalja koje su se prije nas suočile s ovom situacijom znamo da se mali broj vodiča odlučuje iskoristiti mogućnost rada u drugim zemljama, te ne trebamo biti pretjerano zabrinuti.

- Naravno, recipročna prava imaju i naši vodiči kojima se otvara mogućnost rada širom EU, pa netko tko je dovoljno spreman i spretan može u zimskim mjesecima dodatno zaraditi - naglašava Antea Glumac Barbir.

Iz Društva turističkih vodiča “Dubrovnik”, kada je riječ o priznavanju kvalifikacija stranih turističkih vodiča, kao važnu stavku naglašavaju kako se to odnosi "samo na povremeno i privremeno prekogranično pružanje usluga. Prije dolaska stranaca potrebno je ispuniti formalne uvjete i prijaviti se Ministarstvu turizma, a trenutno na popisu prijavljenih ima 20 osoba i svi su iz Slovenije. U slučaju trajnog nastana u Hrvatskoj vodiči iz EU također trebaju položiti ispit".

Na pitanje je li dobra odluka što će vodiči iz zemalja izvan Europske unije također moći postati vodiči u Hrvatskoj Antea Glumac Barbir kaže kako je izmjena unesena naknadno, temeljem primjedbi tijekom javne rasprave, a ima za cilj osigurati vodiče za deficitarne jezike.

- U Hrvatskoj i u Dubrovniku postoje osobe koje znaju npr. japanski jezik, a dosad nisu mogle postati turistički vodiči jer je uvjet bilo državljanstvo RH odnosno EU. Da bi se te osobe mogle baviti poslom turističkog vodiča morat će imati prijavljeno prebivalište u Hrvatskoj – pojašnjava Antea Glumac Barbir.

Ivana Soldo ističe kako donošenje novog Zakona smatraju „pozitivnim u smislu da profesija turističkih vodiča u Hrvatskoj i dalje ostaje regulirana dok to u većini zemalja EU nije slučaj, što znači da tamo može voditi svatko bez da prethodno mora polagati ispit“.

  • Autor: Aida Čakić
  • Foto: Aida Čakić
  • Objavljen: 15.07.2015 12:42
  • Posljednja izmjena: 15.07.2015 16:58

Nema komentara

Komentiraj članak

Potrebna je prijava kako biste komentirali.