Istraživanje javnog mišljenja

ISTRAŽIVANJE JUTARNJEG Čak 78,8 posto građana želi nove izborne zakone!

Gotovo polovina anketiranih željela bi glasovati za pojedinačne kandidate bez spominjanja stranačke pripadnosti, piše Jutarnji list.

ISTRAŽIVANJE JUTARNJEG Čak 78,8 posto građana želi nove izborne zakone!

Gotovo polovica Zagrepčana podržava referendum o promjeni izbornog sustava, što ga je predložila udruga U ime obitelji.

Budući da se Zagreb definitivno ubraja među manje konzervativne sredine u našoj zemlji, bilo bi logično pretpostaviti kako i u drugim dijelovima Hrvatske, gdje udruga U ime obitelji ima jači utjecaj, i gdje Katolička Crkva sigurno uživa veći ugled nego u Zagrebu, referendum o izbornoj reformi doživljava još snažniju potporu.

Čudna koincidencija

Usprkos tome, Željka Markić prekjučer je de facto najavila poraz rekavši da sadašnjim tempom prikupljanja U ime obitelji neće raspolagati sa 380 (ili, po nekim interpretacijama, 450) tisuća potpisa, potrebnih da bi se raspisao referendum o promjeni izbornih pravila.

Zanimljivo je da je vrlo kratka press konferencija gospođe Markić, na kojoj je najavljen poraz referenduma, održana istog dana kad je zagrebački nadbiskup, kardinal Josip Bozanić, na Kaptolu primio predsjednika Hrvatske demokratske zajednice Tomislava Karamarka.

Poznato je da je prvi ozbiljni politički prijepor između Katoličke Crkve i HDZ-a unatrag dvije godine izbio baš oko referenduma, koji je Crkva izrijekom podržala, dok ga je HDZ, u suglasju sa SDP-om i predsjednikom Republike izrijekom odbacio.

Poznato je, također, da je udruga U ime obitelji nastala u okviru Katoličke Crkve, i da uživa njenu punu logističku i ideološku potporu.

A prekjučer je, eto, čelnica udruge U ime obitelji najavila poraz referenduma, skoro istodobno dok je Josip Bozanić razgovarao s Tomislavom Karamarkom.

Istraživanje javnog mišljenja što ga je u Zagrebu provela Snježana Beroš, začetnica političkih anketa u Hrvatskoj, pokazuje da 45,7 posto stanovnika glavnog grada podržava referendum o promjeni izbornog sustava.

Očigledno je, znači, da se radi o potpori koja nadilazi uobičajenu ideološku podjelu: u Zagrebu sasvim sigurno ne živi 45 posto glasača desnice. Osim toga, dio birača HDZ-a vjerojatno se izjasnio protiv referenduma jer je tako zahtijevala njihova stranka.

Loš izborni sustav

No još važniji od potpore referendumu jesu stavovi Zagrepčana prema izbornom procesu. Naime, svega 14,6 posto anketiranih podržava sadašnji izborni sustav, gdje zaokružujemo stranačke liste. Zemlja u kojoj čak 85 posto stanovnika njenoga glavog grada ne želi da se glasuje po aktualnom izbornom modelu u ozbiljnim je političkim problemima. Nadalje, tek trećina anketiranih drži da bi se trebalo glasovati prema preferencijalnom sustavu, što predlaže Željka Markić.

Preferencijalni sustav znači da birači zaokružuju ime bilo kojeg kandidata sa stranačke liste, i da onda kandidati s najviše glasova, bili oni prvoplasirani, ili desetopolasirani na stranačkoj listi, ulaze u parlament.

Većina ispitanika u našoj se anketi opredijelila za glasovanje za kandidate po imenu i prezimenu. Takvo se glasovanje provelo u Hrvatskoj na prvim demokratskim izborima, u proljeće 1990. godine, kada se dio zastupnika birao po većinskom izbornom sustavu. /Jutarnji.hr/

  • Autor: Jutarnji List
  • Foto: Gospari.hr
  • Objavljen: 01.10.2014 22:54
  • Posljednja izmjena: 01.10.2014 22:52
Šalji dalje:

Nema komentara

Komentiraj članak

Potrebna je prijava kako biste komentirali.