Europska unija ima brojne zajedničke vrijednosti i standarde, posebno u odnosu spram ranjivih kategorija građana, među koje spadaju umirovljenici i starije osobe.Piše: Ivan Sršen, dipl. pravnik za Glas GradaČlanstvo u Europskoj uniji bit će snažan poticaj Hrvatskoj za daljnji politički i ekonomski razvoj, uz visoke standarde vladavine prava i kvalitetnije propise, te više radnih mjesta, više plaće i dostatne održive mirovine!
Kvalitetniji zakoni, bolja poslovna klima, viša razina prava, veća strana ulaganja – donose i bolji život. Ako od skromne mirovine otputujete u Češku, Poljsku, Slovačku... u neku od novoprimljenih članica Europske unije, vidjet ćete da žive bolje – i mladi i stari.
Udjel prosječne hrvatske mirovine u prosječnoj bruto plaći je vrlo nizak, samo 27%, a u većini novoprimljenih zemalja (izuzev baltičkih), udjel je oko 45%. To znači, više mirovine.
Europska unija nema zajednički mirovinski model, iako ga kroz posljednjih desetak godina fragmentarno pokušava razviti kroz različite preporuke, ugovore i direktive. Hrvatska neće imati puno posla oko usklađivanja mirovinskog sustava s europskim pravilima. Mi ćemo sami tražiti reformu mirovinskog sustava, na način da se posebne privilegirane „mirovine“ izdvoje iz javnog mirovinskog fonda međugeneracijske solidarnosti. I borit ćemo se kako bi se očuvalo usklađivanje mirovina i s rastom plaća.