Glas Grada

Ivan Sršen: Revizija povlaštenih mirovina čeka novu Vladu

Ivan Sršen: Revizija povlaštenih mirovina čeka novu Vladu

Ulaskom u EU morati će se izjednačiti sve kategorije invalida, od invalida rada do ratnih i onih po rođenju, a razlike u isplatama ovisit će samo o stupnju invalidnosti. Sada su, primjerice, velike razlike u primanjima između ratnih i civilnih invalida.

Da bi postala članica Europske unije, Hrvatska se obvezala nastaviti usklađivanje povlaštenih s općim mirovinama. To je uznemirilo oko 180 tisuća građana koji spadaju u neku od kategorija povlaštenih umirovljenika, posebice onu najbrojniju - branitelje, kojih je 70 tisuća.

Međutim, ni u Ministarstvu gospodarstva, ni u braniteljskim udrugama nemaju pojma na koji će se način braniteljske mirovine, ali i ostale povlaštene mirovine, usklađivati s općima.

Sigurno je da Europska unija ne brani povlaštene mirovine jer je socijalna politika u nadležnosti svake države. Međutim, uvjet nam je smanjenje deficita, a to se može jedino smanjenjem mirovina za koje najviše dajemo - kaže ekonomist Ljubo Jurčić. I svi stručnjaci redom ističu da je sadašnje stanje neodrživo te naglašavaju da će se povlaštene mirovine morati usklađivati i približavati nekoj prosječnoj. I to vrlo brzo, za samo dvije, maksimalno tri godine.

Prema mojemu saznanju, braniteljske udruge ne znaju sto je Vlada ispregovarala s EU, što drže nekorektnim, a nemaju pojma ni koji će biti model smanjivanja. Međutim, znaju da će se ulaskom u EU morati izjednačiti sve kategorije invalida, od invalida rada do ratnih i onih po rođenju, a razlike u isplatama ovisit će samo o stupnju invalidnosti. Sada su, primjerice, velike razlike u primanjima između ratnih i civilnih invalida.

Nakon branitelja najviše povlaštenih mirovina u rukama je pripadnika Narodno - oslobodilačke borbe. Njih više od 35.500 prima oko 2700 kuna. Ne možemo smatrati mirovine pripadnika NOB-a povlaštenima nakon što su im smanjene tri puta u kratkom vremenu. Osim toga, ti ljudi nisu išli u mirovinu nakon deset godina staža nego su odradili pun staž - upozorava Silvano Hrelja, predsjednik Hrvatske stranke umirovljenika. On kaže, nadalje "prvo ćemo ukinuti povlaštene mirovine, a onda se može odrediti dodatak koji bi primali uz tu opću x mirovinu, ali korak po korak.“

Osjetljivo pitanje povlaštenih mirovina ostavljeno je novoj vlasti i sudeći po objavljenim dokumentima, obje su političke grupacije najavile da će se njima baviti. Vladajući su doveli obične umirovljenike na prosjački štap, a putem plakata jamče i povlaštenim i nepovlaštenim umirovljenicima da neće smanjivati mirovine. Ne može im se više vjerovati! Kukuriku koalicija tvrdi da će ukinuti sadašnji sustav povlaštenih mirovina za saborske zastupnike, čl. nove Vlade i suce Ustavnog suda.



A što se tiče stajališta Sindikata umirovljenika Hrvatske, ono je kristalno jasno. Treba odmah riješiti povlaštene mirovine jer su one svojevrstan oblik korupcije. U mirovinskom sustavu treba izvršiti velike i korjenite promjene. On mora biti jedinstven i iz njega treba izdvojiti sva posebna mirovinska prava.

Ivan Sršen/Glas Grada
umirovljenici_setnja.jpg Gospari.hr
  • Autor: Gospari.hr
  • Foto: NM/PortalOko
  • Objavljen: 25.11.2011 14:24
  • Posljednja izmjena: 25.11.2011 14:25