Kako si odlučila biti handlerica pasa?- Prvi pas kojeg sam dobila bila je japanska akita, ali nisam planirala ići po izložbama, jednom sam međutim, pošla na izložbu pasa i tu se rodila ljubav i htjela sam se time baviti. Handlanjem se bavim od 2015. godine. Tada sam izvodila francuskog buldoga i prva izložba bila je u Budvi, gdje sam osvojila drugo mjesto.
Što je to Junior Handling?- Handling je prezentiranje pasa na izložbi, neki misle da je to naređivanje psu sjedi, ustani, kreni, ali nije. To je predstavljanje psa, da šeta uz nogu, pokaže stav i kontrolu.
Koje sve pasmine pasa imaš i opiši ih ukratko.- Imam ih troje - japansku Akitu Chiro, bigla Maya i sibirskog haskija ICY. Akita je mnogo puta bio na izložbama i osvojio šampionat u sedam država, njega više i ne vodim toliko, on voli djecu, lijep je. Bigla sam dobila kasnije, živahan je kao ja, a imam i haskija, jednu veliku mazu.
Gdje si sve bila na natjecanjima?- Nastupala sam u Crnoj Gori, Hrvatskoj, Makedoniji, Kosovu, Srbiji, Bosni i Hercegovini, a ove godine planiram i neka veća Europska natjecanja.
Tko su ti uzori u handlingu iz Hrvatske?- Uzori u handlingu su mi Valentina Župan i Ante Lučin. Htjela bih da budem kao i oni.
Kako se uči handlanje pasa?- Pas ne može ići na izložbe ako je mlađi od tri mjeseca. Kad vježbam s njim prvo ga pustim da trči, onda mu stavljam povodac, zatim hodam s njim da se navikne na povodac, ako je veći pas počinjem trčati, ako je manji ide brže hodanje. Vježbamo stav i kad završi pustim ga da se malo igra, pa opet sve ispočetka. Prije izložbe vježbamo malo više, sređujem pse tako što ih kupam, češljam, šišam i tako.
Imaš li tremu prije nastupa?- Imala sam tremu samo na jednom nastupu i to onom prvom. Uvijek postoji mala količina straha, ali jednom kad natjecanje počne, nema straha.
Kakve si rezultate u junior handlingu ostvarila prošle godine?- Prošle godine sam bila prva 18 puta, druga osam puta i treće mjesto sam osvojila četiri puta.
Jako si zaposlena, baviš se i manekenstvom, opiši svoj radni dan.- Da, bavim se i manekenstvom u agenciji AR Scouting Management. Kad sam popodnevna smjena ustanem ranije i pođem sati po vježbati sa psima. Kako imam tri psa, provedem oko pola sata sa svakim. Kad se vratim iz škole opet vježbam sat, a u slobodno vrijeme čitam knjige, vozim rolere, bicikl, pođem s prijateljima u šetnju ili sam na kompjuteru. Često dođem i u Dubrovnik, grad kojeg jako volim.
Prošle godine si trebala sudjelovati na Svjetskom natjecanju, međutim, imala si ozljedu.- Trebala sam sudjelovati na Svjetskom natjecanju u Birminghamu kao predstavnik Crne Gore, ali nisam pošla jer sam izvrnula skočni zglob. To je najprestižnije natjecanje Juniora Hendlera u svijetu, s tradicijom dugom 126 godina. Inače, na natjecanju sudjeluje 46 država, ja bih tamo bila najmlađa ove godine. Sam uspjeh je uopće biti na takvom natjecanju.
Koja ti je najdraža nagrada?- Drugo mjesto u Beogradu, definitivno, gdje je sudjelovalo 37 handlera koji su bili profesionalniji i bolji od mene, ali ja sam ipak ostvarila jako dobar rezultat.
Osim vježbe, što je još važno za uspostaviti dobar kontakt sa psom?- Najbitnija je ljubav prema psima. Treba postojati strpljenje jer psi, pogotovo mladi, su živahni i s njima treba stalno raditi.
Dokad se planiraš baviti ovim sportom i što bi htjela raditi kad odrasteš?- Nadam se da ću se baviti ovime još dugo, a hoće li mi jednom to dosaditi ne mogu znati. Zasad sigurno neće. Kad odrastem, voljela bih biti veterinar i profesionalno ostati u kontaktu sa psima.
Na natjecanju u Dubrovniku Ivana je imala sljedeće rezultate:Njen pas pasmine sibirski haski po imenu ICY u razredu mladih je bio dva puta prvak razreda mladih, dva puta najljepši mladi pas pasmine, dva puta prvak pasmine BOB. U završnom natjecanju najljepših mladih pasa ICY je zauzeo drugo mjesto.
U natjecanju hendlera oba dana je bila druga.
Inače, ove godine u Dubrovniku u organizaciji HKS u suradnji s kinološkom udrugom Libertas iz Dubrovnika je sudjelovalo 785 pasa iz 31 zemlje i tri kontinenta.
IVONA MACAN