A od Nove godine građani Colorada mogu kupiti najviše 28 grama za oko 60 dolara, a oni koji ne žive u toj državi moći će kupiti sedam grama uz predočenje osobne iskaznice kako bi dokazali da su stariji od 21 godine. Vlasti u Coloradu vjeruju da će se ostvariti godišnji promet marihuane vrijedan 578 milijuna dolara, što će državi donijeti oko 67 milijuna dolara poreza godišnje. Inače, treba naglasiti da je medicinska marihuana posljednjih godina na velika vrata ušla u Europsku uniju. Primjerice, Rumunjska je posljednja država koja se početkom listopada ove godine pridružila krugu Europskih zemalja koje dozvoljavaju primjenu marihuane u medicinske svrhe.
Teško oboljeli Hrvati po medicinsku marihuanu moraju ići u Europu
Na žalost, ako je suditi po raspoloženju nadležnih institucija u Hrvatskoj, naši građani oboljeli od spomenutih najtežih bolesti, neće moći medicinsku marihuanu kupiti u našim ljekarnama kao što se to može u zemljama EU. Naime, u našoj zemlji nadležne institucije na medicinsku marihuanu isključivo gledaju kao na opojnu drogu, pa će hrvatski pacijenti, opredijele li se na ovu medicinsku opciju, svoj spas morati potražiti u nekoj od deset zemalja Europske unije, gdje se medicinska marihuana može nabaviti u tamošnjim ljekarnama. No, na žalost u Hrvatskoj ne postoji samo problem oko uporabe marihuane u medicinske svrhe, nego je postala čak i problematična sjetva industrijske konoplje, te istinske kraljice među biljkama. I dok u zemljama EU potiču uzgoj i proizvodnju konoplje, kod nas problemi s birokracijom traju i danas. Primjerice u Rumunjskoj je iz fondova EU sagrađena velika tvornica za preradu i proizvodnju konopljina ulja, a naše vlasti iz neznanja ili nečeg drugog to zabranjuju. A konopljom bi se mogla iskorijeniti glad u cijelom svijetu.
U našoj zemlji problemi i s industrijskom konopljom
Ivo Bačlija, pionir je u Hrvatskoj u proizvodnji i preradi industrijske konoplje od čijih sjemenki proizvodi ultra ljekovito konopljino ulje, brašno i proteine. Kvaliteta njegove konoplje ravna je kvaliteti one iz Kanade za koju u svijetu kažu da je najbolja. Kako mnogi ovu biljku nazivaju "kraljicom biljaka" i "biljkom budućnosti", gospodin Bačlija je među prvima pronašao način kako iskoristiti mnogobrojne mogućnosti industrijske konoplje, te prvi počeo proizvoditi ovu, kod nas, gotovo zaboravljenu kulturu. Ipak, gospodin Bačlija unatoč činjenici da po njegove visokovrijedne proizvode od konoplje, crnog kima, koštica marelice, koštica grožđa i da ne nabrajamo, dolaze konzumenti, ne samo iz cijele Hrvatske, nego i Europe, pa i svijeta, prilično je razočaran činjenicom da u borbi s birokracijom polako gubi bitku.
'Vjerovali smo da je naša dugogodišnja borba za pravo na sjetvu industrijske konoplje završila prije tri godine, kada je napokon, nakon petnaestak godina pod određenim uvjetima, ponovno dopuštenasjetva. Međutim, problemi s birokracijom traju i danas, rijetko koji poljoprivrednik uspije posijati industrijsku konoplju na vrijeme, potrebno je ishoditi brojne dozvole, a birokratski aparat je prilično needuciran o konkretnom problemu i rokovima sjetve. To se naravno negativno odražava na prinose i stvaraju se proizvođačima veliki neopravdani gubitci', kaže Bačlija. Pokušao je na primjeru jedne mlade znanstvenice iz Hrvatske, slikovito opisati pravo stanje stvari, kako bismo došli do posve oprečnih rezultata. Gospodin Bačlija je dr. Martu Gold upoznao prije nekoliko godina, dok je još bila studentica i interesirala se za konoplju sa fokusom na medicinsku konoplju.
U Nizozemskoj se cvijet canabis indica može dobiti besplatno, a naši ga zabranjuju
'U tom pogledu nisam joj mogao pomoći jer smo se mi u Hrvatskoj tek borili za pravo da sijemo industrijsku konoplju, a o sjetvi canabis indica za medicinsku upotrebu mislim da u Hrvatskoj neće biti govora još dugo, dugo... ali baš zato spomenuo sam primjer mlade znanstvenice. Naime, dr. Gold je danas djelatnica tvrtke Bedrocan u Amsterdamu, koja u kontroliranim uvjetima proizvode cvijet canabis indica, tzv. medicinskekonoplje, koji se distribuira po ljekarnama i koji se na recept može dobiti besplatno. Tvrtka Bedrocan je ekonomski gledano po nekim pokazateljima najbrže rastuća tvrtka u Europi. Može se čak reći da je njihov proizvod posljednja nada za brojne oboljele od najtežih bolesti. S druge strane, s ekonomskog aspekta gledano, što reći na činjenicu da u državi koja je u recesiji već godinama nije dopušten ovako profitabilan posao, nije moguće zapošljavanje ljudi u industriji koja je jedna od najbrže rastućih industrija u svijetu, a čak niti industrijsku konoplju ne možemo sijati koliko bismo htjeli i mogli zbog problema koji čekaju na svakom uglu. Da bi vam zorno prikazali potrebe za industrijskom konopljom, dati ću vam informaciju da je žetva konoplje bila u rujnu, a već danas počinju problemi sa nabavom sjemena za proizvodnju nutritivno visokokvalitetnog ulja od canabis sativa. Čak i na svjetskom tržištu početkom sljedeće godine doći će do nestašice industrijske konoplje, naprosto u ovom trenutku nije moguće toliko zasijati koliko bi se moglo prodati. Umjesto da u takvoj situaciji vidimo priliku da pronađemo svoje mjesto pod suncem svjetske ekonomije, mi izmišljamo prepreke i otežavamo proizvodnju na svakom koraku. A s druge strane imamo spomenuti primjer dr. Gold koja umjesto da u Hrvatskoj stvara i djeluje to isto radi u Nizozemskoj.'
Ilustracija