Povijest

IX. bojna HOS-a 'Rafael vitez Boban' i Thompson na otvaranju spomenika: Bili su ratnici bez kojih Hrvatska ne bi preživjela

Mnogi će se složiti, iako će ih jako malo priznati, da su HOS-ovci bili najbolji borci u Domovinskom ratu.

IX. bojna HOS-a 'Rafael vitez Boban' i Thompson na otvaranju spomenika: Bili su ratnici bez kojih Hrvatska ne bi preživjela

Licemjernost režima u Hrvatskoj najbolje dokazuje priča o HOS-ovcima, naime, dok je velikosrpska agresija bjesnila Hrvatskom i bila u punom jeku nitko se pretjerano nije obazirao na 'crne odore', ljudi su ginuli u Vukovaru, mnogi pripadnici HOS-a ostavili su svoje kosti na vukovarskoj Mitnici, branili su Srđ i za njega ginuli.

Iako će neki o HOS-u govoriti kao o ustašama, što je van svake pameti, oni koji znaju kako su ratovali i kako su se HOS-ovci borili znati će da se gotovo niti jedan zločin ne 'lijepi' za HOS.

Bili su ono što je Hrvatska trebala u Domovinskom ratu i bez čega ne bismo dobili rat, izgubili bismo ga još u samom početku.

Zbog velikih zasluga drugi po veličini hrvatski grad, govorimo, dakako, o Splitu, dobio je spomenik legendarnoj IX. Bojni HOS-a 'Rafael vitez Boban'.

Tko je Rafael Boban vjerojatno ne treba ponavljati, tko su bili HOS-ovci, već smo rekli. Osnivač HOS-a hrvatski je domoljub i jedna od istaknutijih žrtava komunističkog režima koju ni takozvana demokracija, unatoč činjenici da je puno dala u borbi za Hrvatsku, da je život posvetila neovisnoj Hrvatskoj, nije mazila, je Dobroslav Paraga, koji je rekao, prilikom otvaranja spomenika, da je zemlja u depresiji te da hrvatski branitelji trebaju poštovati samo onu vlast koja će štititi hrvatske nacionalne interese.

Podsjetimo, na otvaranju spomenika bili su bili župan Zlatko Ževrnja, gradonačelnik Ivo Baldasar, Anto Đapić, Marko Perković Thompson, te naravno mnogi hrvatski branitelji. Kroz IX. bojnu HOS-a "Rafael vitez Boban" prošlo je 2.500 branitelja, a živote je izgubilo njih 46, dok ih je nekoliko stotina ranjeno.

Spomenimo ono najvažnije, spomenik je otkrio stopostotni invalid Domovinskog rata na platou u Ulici Ruđera Boškovića, Ivica Miletić, ranjen davne 1993. na Svilaji, uz pomoć ratnih zapovjednika Miće Ćuka te Jurice Jukića.

  • Autor: Gospari.hr
  • Foto: Cropix
  • Objavljen: 10.05.2014 11:27

Nema komentara

Komentiraj članak

Potrebna je prijava kako biste komentirali.